Eratostenov eksperiment

Dana 21.3.2019. učenici 2.a i 2.b razreda Gimnazije  Sesvete sudjelovali su u Eratostenovom eksperimentu na poticaj profesorice Tatjane Zemljić. To je eksperiment u kojem učenici pomoću štapa i sjene računaju opseg Zemlje po meridijanu. Taj je eksperiment prvi izveo slavni starogrčki matematičar i geograf Eratosten oko 200. g.pr.Kr.

Eksperiment je izveden na dan proljetnog ekvinocija, kada Sunčeve zrake padaju okomito na ekvator. Točno u podne, kada je Sunce u zenitu, učenici su okomito na tlo postavili prethodno izmjerene štapove te izmjerili duljine njihovih sjena.

Pomoću tih mjerenja izračunali su kut upada zraka Sunca koji se ugrubo poklapao s geografskom širinom na kojoj se nalaze Sesvete (45°s.g.š.). Budući da su bili podijeljeni u grupe, svaki trojac dobio je svoju partnersku školu, u inozemstvu ili domovini, čija su mjerenja iskoristili za daljnje izračune koji su vodili do konačnog rezultata – opsega Zemlje.  Parteri našim učenicima bili su učenici iz Poljske, Austrije, Knina i Popovače s kojima su izmijenili svoja mjerenja. Omjer razlike kutova upada Sunčevih zraka svoje partnerske škole i vlastitih izračuna i punog kuta 360°  izjednačili su s omjerom udaljenosti između dviju škola koje su sudjelovale u mjerenju (d) i opsegom Zemlje po meridijanu. Iz tog omjera dobili su rezultat koji je približno jednak opsegu Zemlje.

(α-β):360⁰=d:o

Rezultat najsličniji stvarnom opsegu Zemlje dobila je grupa koja je surađivala s poljskom školom u Wroclawu. Naime, njihov štap bio je dugačak 102 cm, dok je sjena koju je štap bacao bila duljine od 103 cm.

Pomoću tih podataka i pomoću znanja koja su stekli na satovima matematike, učenici su izračunali kut upada Sunčevih zraka koji je iznosio 44,7°, a od svoje partnerske škole (Szkoła Podstawowa nr 16) dobili su podatke o kutu upada Sunčevih zraka na njihovom području koji je iznosio 50,7°.

Udaljenost Gimnazije Sesvete i poljske škole (669 km) odredili su pomoću GOOGLE MAPS.

Za izračunavanje opsega korištena je jednakost:

iz čega slijedi da je opseg Zemlje po meridijanu jedna 40 410 km, dok stvaran opseg Zemlje iznosi 40 009 km.

Ovim eksperimentom učenicima se htjela približiti primjena matematičkih i geografskih znanja u svakodnevnom životu te potaknuti na razmišljanje o pojavama koje ih okružuju.

Pod vodstvom mentorice Tatjane Zemljić u mjerenjima su sudjelovali učenici 2a i 2b razreda:

Marin Lubina, Lovro Kovačić, Ana Kovačić, Doris Frljak, Katarina Begić, Lovro Šibenik, Antonio Glavaš, Vedran Ćutić, Jana Plazanić, Luka Žakman, Jagor Rakić, Marko Pranjić.

Pripremila: Tatjana Zemljić, prof. mentor

Priloženi dokumenti:
popovaca[1319].pptx (2.18 MB)

objavio: Željka Župan Vuksan   datum: 1. 4. 2019.