Posjet Nuklearnoj elektrani Krško

Posjet Nuklearnoj elektrani Krško u Sloveniji

(kriva predodžba javnosti)

Mračno i maglovito jutro 6. veljače 2008., 29 učenika Srednje škole Sesvete vođeni profesoricom fizike Antoniom Božić krenulo je put Slovenije. U 7.15 sati sastanak pred Tehničkim muzejem u Zagrebu. Većina učenika išla je pravcem Sesvete – Glavni kolodvor, Zagreb – tramvaj 4. za Savski most – Tehnički muzej. Kada smo napokon došli ispred muzeja i okupili se, jedan mladić tridesetih godina dipl. ing. elektrotehnike uveo nas je u muzejsku propovjedaonicu gdje smo pogledali jedan noviji dokumentarni film o NEK, porijeklom iz bliske nam 1995. godine. Na pitanje o starosti filma nismo dobili nekakav odgovor vrijedan spomena. Oko 8.20 h otišli smo u muzej gdje su nam prikazani neki materijalni predmeti iz nuklearke ne bismo li dobili bolju predodžbu o tome gdje, kako i što ćemo vidjeti.

Bilo je 8.30 h kada smo se ukrcali u autobus koji nas je vozio prema NEK-u. Nakon sat i pol vožnje stigosmo na odredište. Ušavši u NEK, vidjeli smo veliku pažnju posvećenu sigurnosti toga objekta. Nakon što smo predali svoje osobne dokumente, dobili smo osobne karte koje su nam služile kao propusnice u NEK. Uz to dobili smo i narančaste zaštitne kacige te smo sada bili spremni za obilazak nuklearke. Sigurnost je stvarno bila „top quality“, od raznih provjera tih karti pa sve do detektora metala i očitača otisaka prstiju kojeg mora proći osoblje. Obilazak je bio hladan i zanimljiv. Puhao je hladan vjetar, temperatura je bila oko 1 stupanj Celzijusa, a mi smo razgledavali vanjske dijelove NEK. Nakon toga otišli smo unutar kompleksa gdje smo vidjeli glavnu kontrolnu sobu, radnike, jos veće regulacijske sigurnosne procese i hrpu metalnih objekata. Vodiči su bili vrlo susretljivi i davali su odgovore na naša pitanja. Saznali smo da je nuklearna energija dosta ekonomična i čisti oblik energije te ukoliko se provedu sve sigurnosne procedure, uistinu nema puno straha od kakve katastrofe. Također vidjeli smo kako nam budućnost upravo ovisi o pronalasku novih izvora energije te da zastarjela proizvodnja energije na fosilna goriva uskoro neće biti dosta za održavanje života na Zemlji. Glavni su problemi neprihvaćenosti nuklearnih elektrana u današnjem svijetu to što je javnost stvorila krivu percepciju. Neke prednosti nuklearne energije su: nema emisije stakleničkih plinova, proizvodnja vodika bez emisije CO 2, trajno rješenje za opskrbu električnom energijom, jeftinija cijena kWh struje te stabilan i pouzdan izvor struje.

Obogaćeni novim spoznajama i otvorenim vidicima vratismo se kući oko 2 sata popodne, pametniji.

Zvonimir Horvatić 4.OG 2

SLIKE

objavio: Administrator   datum: 13. 2. 2008.