Knjižnični katalozi

KNJIŽNIČNI  KATALOZI

Knjižnični katalog predstavlja popis cjelokupne knjižnične građe koju knjižnica posjeduje. Katalozi daju odgovore na pitanja korisnika: koju građu ima knjižnica, koja djela određenog autora posjeduje, koje publikacije iz određenog stručnog područja, koje publikacije o određenoj temi ili predmetu i sl.

Knjižnica SREDNJE ŠKOLE SESVETE ima izrađene i složene sve vrste listićnih kataloga, koje korisnici mogu pretraživati, a građa je obrađena u aplikaciji ISIS i Metel Win, također računalno pretražuje po raznim parametrima.

VRSTE KATALOGA u knjižnici Srednje škole Sesvete:

1. Abecedni katalog  daje pregled svih publikacija određenog autora koje se nalaze u knjižnici.

2. Mjesni ili topografski katalog služi dosljednom određivanju signatura, odnosno daje pregled signatura i smještaja knjižnične građe na policama.

3. Stručni katalog   daje pregled knjižnične građe po stručnim skupinama, a  pojedinačna djela sistematski su razvrstana u skupine i podskupine na temelju njihova sadržaja, a po pravilima struke – UNIVERZALNA DECIMALNA KLASIFIKACIJA ( po grupama od 0 do 9).

4. Predmetni katalog  pruža korisnicima informaciju : koju građu knjižnica posjeduje o nekoj temi ili predmetu. Zato predmetni katalog sadrži abecednim nizom poredane predmetne odrednice po određenim pojmovima i predmetima   ( odvojene međašima i uputnicama).

Priloženi dokumenti:
KATALOZI KNJIZNICE.doc