Naša škola postala je prva srednja škola koja se može pohvaliti Zelenom knjižnicom

U četvrtak, 23. travnja 2015. godine, u knjižnici Gimnazije Sesvete okupili su se, zajedno s ravnateljem, knjižničarkom i profesorima, predstavnici razrednih odjeljenja te predstavnici raznih izvannastavnih skupina povodom otvaranja Zelene knjižnice u našoj školi.

Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost donirao je našoj školskoj knjižnici posebnu policu bogatu raznim informativnim i edukativnim publikacijama koje se odnose na područje energetske efikasnosti. Na ovaj način, svima nam ja omogućeno da proširimo svoja znanja o energiji, njenom iskorištavanju i očuvanju.

Ovom prilikom, u našu školu stigle su dr.sc. Vesna Bukarica, načelnica Sektora za energetsku učinkovitost Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, i prof. Sunčana Matić, viša samostalna suradnica za informiranje i edukaciju Sektora za energetsku učinkovitost i Odjela za odnose s javnošću u Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, koje su nam predale Zelenu policu i predstavile ideju Zelene knjižnice u sklopu provedbe UNDP projekta. Vođene mišlju  kako je energetika osnova razvoja svakog društva,  zaključile su da nam upravo informacije pronađene na ovoj polici mogu biti vrlo značajne u razvitku nas samih, našeg društva i naše države za koju možemo reći da se trenutno ne nalazi u bajnoj situaciji.

Svima okupljenima obratio se prof. Slavko Ivanković, ravnatelj Gimnazije Sesvete, koji se zahvalio na ovoj hvalevrijednoj donaciji te također kao važnim istaknuo pitanje energije i energetske učinkovitosti oslanjajući se na to kako je upravo energija i njeno pravilno korištenje temelj jedne države, jednog naroda. Naglasio je da pitanje energije i energetske učinkovitosti treba podići na civilizacijsku, kulturnu razinu te da je baš obrazovanje način kojim bi se trebalo uvesti svijest o tome. Stoga nam je poručio da pronađemo vrijeme za ovu literaturu jer je to mjesto gdje ćemo pronaći savjete o tome kako svoju budućnost učiniti boljom.

Nekoliko riječi uputila nam je i prof. Branka Buliga ukazavši na važnost ekološke osviještenosti te progovorivši o odnosu čovjeka i prirode, istaknuvši koliko smo vezani za prirodu i koliko o njoj ovisimo. Potom nas je ohrabrila da pomoć za iskorištavanje prirodne okoline, a da pritom ne oštetimo prirodne resurse, potražimo na Zelenoj polici.

Ovaj događaj još više su nam uljepšali naši učenici, Gabrijela Balog (3.a) i Mario Senjić (3.a), koji su pročitali tekstove Za zeleniji planet i Krajevi i ljudi.

Više informacija o tome što se sve može pronaći i u našoj Zelenoj knjižnici potražite u samoj knjižnici naše škole ili na slijedećem linku: http://www.enu.fzoeu.hr/hio/zelena-ee-knjiznica .

Dora Gostrec, 4.E

Foto: Valentina Meglaj, 4.D

Izvor: Dora Gostrec, Novinarska skupina

objavio: Željka Župan Vuksan   datum: 27. 4. 2015.