Erasmus+ Media and Information Literacy

26.2.-4.3.2023.

PRVI SUSRET UČENIKA U ITALIJI

U tjednu od 26. veljače do 4. ožujka 2023. održala se prva mobilnost učenika i nastavnika u sklopu našeg Erasmus+ projekta Medijska i informacijska pismenost.

Učenice Marija Badrić, Matea Buljan, Karla Kamenjašević i Marina Ravlić su u pratnji nastavnica Vlatke Ostojić i Jasmine Kranjčević Ćosić otputovale u Italiju, u prekrasan gradić Gelu na jugu Sicilije.

Susret je trajao tjedan dana a sudjelovalo je ukupno 14 nastavnika i 65 učenika: po 4 učenika iz 6 škola iz Hrvatske, Islanda, Latvije, Portugala i Turske, te 41 učenik domaćin iz Italije.

Nakon što smo obišli školu I.I.S. Luigi Sturzo te se upoznali s nastavnicima i učenicima, svaka je zemlja predstavila svoj grad i svoju školu.

Zatim smo se bavili temom projekta - nastavnici su održali radionice: Vrste medija (Hrvatska), Pristup informacijama (Island), Sloboda izražavanja (Hrvatska), Propaganda i demokracija (Portugal), Ljudska prava (Turska) i Demokratski diskurs (Latvija).

Posjetili smo TV i radio postaju i snimili kratke vijesti a primio nas je i gradonačenik Gele u prekrasnoj zgradi Gradske vijećnice. Vijesti o našem posjetu i projektu objavljene su u mjesnim novinama, televizijskoj emisiji te na društvenim mrežama.

U Hotelijersko-turističkoj školi smo imali organiziran ručak kojeg su nam pripremili i poslužili učenici škole a nakon toga je održana debata na temu slobode govora koja je imala prijenos uživo na YouTube kanalu škole.

Turistički dio putovanja obuhvatio je posjete gradovima Taormini, Cataniji i Agrigentu, a budući da su učenici bili smješteni kod obitelji svojih talijanskih domaćina, mogli su iz prve ruke kušati talijanske specijalitete, učiti o talijanskoj kulturi ali i vježbati svoj engleski. Sklopljena su prijateljstva koja se nastavljaju i dalje.

objavio: Vlatka Ostojić   datum: 5. 3. 2023.

« Svibanj 2024 »