Erasmus+ Media and Information Literacy

8.5.-12.5.2023.

DRUGI SUSRET UČENIKA U LATVIJI

Drugi susret projekta Erasmus + „Medijska i informacijska pismenost: naučiti kritički razmišljati“ održan je u Baldoneu u Latviji od 8. svibnja do 12. svibnja 2023.

U projekt je uključeno pet država: Island, Italija, Portugal, Turska, Latvija i Hrvatska. Predstavnice Gimnazije Sesvete na drugom susretu bile su učenice Lara Ilić, Lucija Kalinski, Marija Majić i Nina Stojak u pratnji nastavnica Jasmine Kranjčević Ćosić i Draženke Čuture.

Susret je započeo u ponedjeljak 8. svibnja 2023. obilaskom škole Baldones Vidusskola, team buildingom pod vodstvom trenera i razgledom grada. Održane su sljedeće radionice: Cjeloživotno učenje, jezici u medijima i informacijama, Zastupljenost u medijima i informacijama, Jezici u medijima i informacijama, Komunikacija, UNESCO-ova agenda za održivi razvoj 2030. s ciljevima održivog razvoja (SDGs - 4, 5, 10, 16, 17), Autorsko pravo i etika.

U utorak je održana debata s tezom „Povjerenje u novinare je opalo, a mediji su izgubili kredibilitet”.

U četvrtak su učenici u Rigi imali izazov za ulične intervjue „Javno mišljenje: Prepoznaj lažne vijesti” te radionicu u Latvijskoj nacionalnoj knjižnici „Medijska pismenost u svakodnevnom životu” koju je održao Emīls Rotgalvis, latvijski medijski stručnjak.

Drugi dio susreta posvećen je upoznavanju Latvije. Osim prekrasnog glavnog grada Rige Latvija se diči ljetovalištem Jurmala na obali Baltičkog mora te mnoštvom dvoraca od srednjovjekovnih, renesansnih do možda najljepšeg europskog dvorca Rundale.

Riga je glavni grad na rijeci Dvini čije je središte pod UNESCO-ovom zaštitom zbog niza predivnih zgrada Art Nouveau.  Uz stari grad s nizom znamenitosti kao Tri brata, Kućom crnih glava te čuvenim nakostriješenim mačkama na Kući mačaka, Bremenskim sviračima grad je poznat i po spomeniku Slobode, parkovima, nacionalnoj knjižnici, protestantskim, pravoslavnim i katoličkim crkvama te velikoj zgradi ruske ostavštine Latvijskoj akademiji znanosti. To je samo dio ljepote i bogatstva ovoga grada.

Uz sve nabrojano latvijski domaćini pokazali su i opservatorij u Baldoneu, toranj Riekstukalns, špilju Gutmana, gradove Siguldu, Cesis i Bausku. U srednjovjekovnom dvorcu Cēsis priređena je srednjovjekovna večera. Uz dobru hranu i  zvuke srednjovjekovne glazbe učenici i nastavnici okušali su se i u renesansnim plesovima te različitim srednjovjekovnim igrama.

U četvrtak navečer u Baldone Milleniumu priređena je oproštajna večera i dodjela certifikata svim učenicima i nastavnicima.

Nakon završetka drugog susreta, u pauzi čekanja zrakoplova za Zagreb učenici Gimnazije Sesvete i Trgovačke škole sa svojim nastavnicama kratko su posjetili Frankfurt. Osim muzeja i rodne kuće J. W.Goethea prošetali su središtem ovoga grada na Majni do starog grada  Römerberga i šetališta uz rijeku.

Time je drugi susret uspješno završio, a novi je predviđen u listopadu na Islandu.

objavio: Jasmina Kranjčević Ćosić   datum: 16. 5. 2023.

« Svibanj 2024 »