Erasmus+ Media and Information Literacy

PETI SUSRET UČENIKA I NASTAVNIKA U HRVATSKOJ

Erasmusovci u Zagrebu

Susret škola u Erasmus + projektu Medijska i informacijska pismenost: naučiti kritički promišljati napokon je došao u veljači 2024. i u Hrvatsku, odnosno u dvije škole u Zagrebu: Trgovačku školu koja je nositelj projekta i Gimnaziju Sesvete koja je partner u projektu.

Prvi dan: Nakon što smo se svi 'naspavali', zaputili smo se u Trgovačku školu Zagreb. Na dolasku pozdravila nas je profesorica Gabrijela Čorković i održala uvodnu riječ o Lijepoj Našoj i Zagrebu. Sudjelovali smo potom u različitim radionicama: 1) How easy is it to create fake news using AI, 2) How to create your ad in different media using AI tools, 3) How to start a school paper using AI i 4) Prompts and AI tools. Zatim smo se okrijepili u kantini Ekonomskog fakulteta i prošetali po Maksimiru. Dan smo završili zajedničkim druženjem i plesanjem tradicionalnih plesova svake države.

Drugi dan: Programom je počeo u poslijepodnevnim satima u Tehničkom muzeju Nikole Tesle. Slušali smo zanimljivo predavanje o Teslinom životu i izumima, a samo najhrabriji su sudjelovali u dokazivanju njegovih eksperimenata. Zatim smo se zaputili u Samobor kako bismo proslavili fašnik. Zabavljali smo se u lunaparku, jeli fritule i mrvicu se smrznuli.

Treći je dan Gimnazija Sesvete poželjela dobrodošlicu našim erasmusovcima. Poslije toga smo zagrijali stolice na radionicama: 1) How to film and edit short video news and podcasts i 2) How to participate in cooperative learning settings using web tools and AI. Također, u školi nas je dočekao švedski stol pun raznih delikatesa. Sve to nam je trebalo kako bismo skupili energije za debatu na temu „Is there privacy on internet". Zbog truda i puno izdvojenog vremena za sudjelovanje u ovakvom projektu morali smo podijeliti zaslužene diplome i poklončiće. Naravno uz gozbu, ali i uz ples za Valentinovo!

Četvrti dan: Vrijeme je bilo da pokažemo malo Zagreb. Sastali smo se u zgradi HRT-a i imali veliku turu razgleda svih zanimljivih mjesta: sobe za snimanje, uredi i soba sa svim kostimima koji su bili nošeni na HRT televiziji IKAD! Nakon toga zaputili smo se u Sveučilišnu i nacionalnu knjižnicu gdje smo saznali postupak obnavljanja starih knjiga i mnogo drugih stvari. Nakon ručka  saslušali smo predavanje na FER-u o upotrebi AI-a u školi i na poslu te njegov razvoj u budućnosti. Zato što nam je ostalo toliko energije taj dan, odlučili smo sve potrošiti u Amazingi.

Peti dan: Zadnji smo dan odlučili provesti vani na suncu. Proveli smo naše goste kroz grad, pokazali gdje svaki dan u podne puca Grički top, gdje je Zagreb dobio ime, gdje je u požaru preživjela jedino slika Djevice Marije itd. Na kraju smo dana svoje druženje zaokružili odlaskom na kuglanje.

Oproštaj je naravno svima teško pao, ali vrijeme koje smo proveli svi zajedno zauvijek će zauzimati posebno mjesto u našim srcima.

objavio: Jasmina Kranjčević Ćosić   datum: 4. 3. 2024.

« Rujan 2024 »