Erasmus+ Media and Information Literacy

ŠESTI SUSRET UČENIKA I NASTAVNIKA U PORTUGALU

Erasmus + Medijska i informacijska pismenost u Portugalu

Faro, Portugal – zemlja vina, fada i bakalara

Šesti susret učenika i nastavnika u sklopu Erasmus+ projekta Medijska i informacijska pismenost: naučiti kritički razmišljati održan je  u Faru u Portugalu u Escoli Secundária Pinheiro e Rosa 6. svibnja – 11. svibnja 2024. Sudjelovali su učenici Gimnazije Sesvete  Martina Baltić, 4. a, Ana Tomašek, 4. b, Ema Lucija Lipovac, 4. d i Borna Rezo, 3. d te nastavnice Nevenka Borčilo, prof. engleskog i talijanskog jezika, i Draženka Čutura, prof. hrvatskog jezika.

Faro je najveći grad na jugu Portugala, administrativni centar u pokrajini Algarve te turistička atrakcija na Atlantiku. Prvi dojam o Faru je onaj koji nosimo o Portugalu – zemlja vina, fada i bakalara, ali je Faro i sveučilišni grad. Stara jezgra u kojoj dominira katedrala i gradska vijećnica bila je tema prvog dana šestog susreta. Nakon susreta s gradonačelnikom slijedio je razgled katedrale uz stručno vodstvo. Katedrala odiše baroknim oltarima, a iznad svega dominira vidikovac s kojeg se pruža prekrasan pogled na grad i Atlantik.

Nadomak Faru je Park prirode Ria Formosa, krajolik plitkih laguna i zlatnih plaža, odredište drugog dana u kojem je predviđeno sportsko-rekreacijsko druženje učenika Latvije, Islanda, Turske, Italije, Portugala i dviju škola iz Hrvatske.

Treći dan susreta bio je radni. Održane su dvije radionice: Digital Footprint (Gimnazija Sesvete, Nevenka Borčilo) i  How to create a photo documentary using AI (Iceland).

.

Također, održana su dva predavanja: Digital Literacy: The dangers of/in Internet i How will IA affect education and our everyday life? dok su učenici su imali debatu o umjetnoj inteligenciji: balansiranje koristi i rizika.

Na kraju dana bila je svečana dodjela certifikata i večera koju su pripremili i posluživali učenici Escoli Secundária Pinheiro e Rosa.

U sklopu kulturnih susreta četvrti su dan učenici i nastavnici posjetili turistički grad Portimao i njegovu plažu stijena (Praia da Rocha) te tvrđavu Sagres na najjugozapadnijoj točki Europe.  Na Dan Europe sudionici susreta svjedočili su veličini pomorskih postignuća portugalskih moreplovaca te važnosti mora u povezivanju ljudi i kultura.

Peti dan susreta održan je u ETIC Algarve - Escola de Tecnologias, Inovação e Criação u kojoj su učenici kreativno stvarali u digitalnim medijima snimajući video i služeći se canvom.

Tijekom boravka u Faru održan je i Festival puževa, a uz rode čija gnijezda ukrašavaju sve zvonike i mnoge krovove osobit je bio doživljaj zvuka i blizine zrakoplova koji nisko lete da bi sletjeli na pistu zračne luke.

Sveukupni dojam šestog susreta bio je obilježen i Eurosongom u kojem je naš Baby Lasagna, iako drugi, definitivni pobjednik. Što reći, nego obrigado dragi Portugalci, osobito Andre, Clara, Rui i Ilda.

objavio: Jasmina Kranjčević Ćosić   datum: 19. 5. 2024.

« Rujan 2024 »