450. obljetnica rođenja Marina Getaldića

MARIN GETALDIĆ, uz 450. obljetnicu rođenja

Bio je demon u matematici i anđeo po ćudi

Mjesec hrvatske knjige 2018., kojemu je moto BAŠ BAŠTINA! otvaramo izložbom Upoznajmo Marina Getaldića i hrvatsku znanstvenu baštinu. Izložba je postavljena u predvorju Gimnazije Sesvete i prikazuje život i djela hrvatskoga znanstvenika Marina Getaldića, njegov doprinos razvoju matematike i fizike te nastanak moderne znanosti.

Marin Getaldić je najistaknutiji hrvatski matematičar i fizičar na prijelazu iz 16. u 17. stoljeće, koji je nakon školovanja u Dubrovniku otputovao u London 1595. god., što je bio veliki preokret u njegovu životu. Presudne poticaje za bavljenje znanošću dobio je za vrijeme studijskoga boravka u europskim znanstvenim središtima (Londonu, Parizu, Antwerpenu, Padovi i Rimu), kao i u susretima sa tadašnjim poznatim znanstvenicima Francois Vieteom, Galileom Galijem i dr.

U Rimu 1603. godine tiska prva djela: Neki stavci o paraboli, gdje potaknut optičkim pokusima provodi matematičko istraživanje svojstava parabole, i Prošireni Arhimed, fizikalno djelo o relativnim omjerima težina, sistematizirano u teoreme, probleme i tablice s rezultatima mjerenja hidrostatskom vagom, što je rani primjer eksperimentalno utemeljenog i matematičkog pristupa istraživanju prirodnih znanost. Potaknut Vièteovim radom, Getaldić 1607. g. objavljuje restauracije dvaju zagubljenih spisa grčkog matematičara Apolonija iz Perge O dodirima i O nagibima. Getaldićeva djela imaju bogat odjek u novovjekoj prirodoznanstvenoj literaturi. Preminuo je 1626. u Dubrovniku, ne dočekavši objavljivanje djela O matematičkoj analizi i sintezi, prvog cjelovitog priručnika nove algebarske analize. Zanimljivo je kako je Getaldić izvodio pokuse sa paraboličnim zrcalima u rodnom Dubrovniku, ispod stare kuće Getaldićevih, u špilji koja je po njegovu nadimku Bete, dobila ime Betina špilja. Tako je zrcalima na velike udaljenosti mogao zapaliti i razoriti brodove. Danas se ta zrcala čuvaju u Pomorskom muzeju u Greenwichu pokraj Londona.

Naši su učenici s profesoricom fizike Tatjanom Zemljić pripremili i demonstrirali pokuse sa zrcalima, pokazali lom svjetlosti, optička i svjetlosna vlakna i na jednostavan način ostalim učenicima približili i pojasnili neka pravila iz područja optike.

Pogledajte fotografije s našega dana kojeg smo posvetili MARINU GETALDIĆU.

Pripremila: Tatjana Zemljić, prof.mentor i Ruža Jozić, prof. savjetnik

objavio: Željka Župan Vuksan   datum: 20. 10. 2018.