Obilježavanje Svjetskog dana mentalnog zdravlja

Prošli tjedan obilježili smo Svjetski dan mentalnog zdravlja. Organiziran je kutak za učenike u obliku dnevnog boravka, sa policama na kojima smo izložili literaturu iz područja mentalnog zdravlja, a koja je dostupna u školskoj knjižnici. Također, učenicima smo ponudili letke sa savjetima kako do većeg osobnog zadovoljstva u životu, te informativne vodiče o besplatnim uslugama zdravstvenih ustanova Grada Zagreba namijenjen mladima ”Zagreb za zdravlje mladih“.

Pod odmorima smo puštali instrumentalnu opuštajuću glazbu, te na velikom ekranu u auli škole prikazivali prezentaciju sa podacima Svjetske zdravstvene organizacije o mentalnom zdravlju mladih i rezultatima prošlogodišnjeg velikog istraživanja Edukacijsko rehabilitacijskog fakulteta ”Pozitivan razvoj adolescenata grada Zagreba” u kojima je sudjelovalo i 187 učenika Gimnazije Sesvete. Rezultati su alarmantni, te je vidljiva visoka razina internaliziranih problema. Tužno i bezvoljno tijekom zadnja dva tjedna osjećalo se gotovo 30% mladih, njih 14,5% je barem jednom u životu ozbiljno razmišljalo o počinjenju samoubojstva. Oko 30% ispitanih izvještava o ozbiljnim simptomima anksioznosti, a njih oko 20% kaže da ima ozbiljne znakove depresivne simptomatologije i stresa. Ovi postoci, kako kažu s ERF-a, nemaju kliničku značajnost i ne sugeriraju da bi se tom dijelu populacije mogao dijagnosticirati poremećaj, ali upućuju na nužnu intervenciju i posebnu pažnju za taj dio populacije.

Završna poruka naše prezentacije bila je upućena našim učenicima da ne šute o svojim problemima, te da ih podijele sa nastavnicima i stručnim suradnicima škole.

objavio: Sonja Jordanić Golub   datum: 19. 10. 2018.

« Ožujak 2024 »