AMERIČKA AMBASADORICA ODUŠEVLJENA IZLAGANJEM NAŠIH UČENIKA: GREAT STUDENTS, GREAT TEACHER!

Simulacija američkih predsjedničkih izbora u Gimnaziji Sesvete

Hrvatsko-američko društvo organiziralo je projekt „Simulacija predsjedničkih izbora u Americi“ u kojem su okupili 50 škola predstavnika 50 saveznih američkih država. U projektu su sudjelovali učenici trećih razreda naše škole predstavljajući saveznu državu Washington.

Učenici su projekt nadogradili simulacijom debate. Učenici Erik Habek, koji je predstavljao Hillary Clinton,  i Tomo Ratko, koji je predstavljao Donalda Trumpa i njegove stavove, analizirali su brojne intervjue, konferencije i debate kako bi u potpunosti ušli u lik i djelo kandidata za predsjedničko mjesto.

Za potrebu ovog projekta organizirali smo kompletnu predsjedničku kampanju za naše kandidate. Svaki od predstavnika pripremio je svoj govor karakterističan za kandidata koji predstavljaju i na temelju njih osmišljena su i pitanja koja će se postavljati kandidatima.

Osim toga odlučili smo i ugođaj debate učiniti potpunim te smo tako 27. listopada 2016. u našoj školskoj dvorani održali debatu. Dvorana je bila postavljena prikladno uvjetima koji su prisutni u SAD-u, Tomo i Erik stajali su na govornici, novinari su im postavljali pitanja, po dvorani su bile postavljene američke zastave, prigodni transparenti i natpisi, a upozadini je svirala američka himna. Svaki kandidat bio je okružen članovima svoje stranke,a učenici su dobili prikladne bedževe s natpisima „VOTE TRUMP/CLINTON“. Na kraju debate učenici su ispunili glasačke listiće i ubacili ih u glasačke kutije. Sve smo navedene materijale izradili, prikupili te postavili sami.

Rezultati predsjedničkih izbora u našoj školi bili su sljedeći: od 112 učenika koji su glasovali 60 učenika je dalo svoj glas predsjedničkom kandidatu Hillary Clinton, a 44 kandidatu Donaldu Trumpu. Osam je  listića bilo nevažećih.  Time je naš doprinos simulaciji bio u obliku 12 elektorskih glasova za Hillary Clinton.

Veliki finale našeg projekta bio je posjet Američkoj ambasadi u Zagrebu 3.11.2016. gdje nas je ugostila veleposlanica Julieta Valls Noyes koja je bila oduševljena debatom koju su osmislili i prikazali Erik i Tomo. Poželjela se fotografirati s nama, a fotografiju je objavila na svom korisničkom računu na Twitteru što nas je neizmjerno razveselilo!

Osim s gđom Noyes, razgovarali smo i s voditeljem političkog odijela ambasade te s gospođicom Laurom iz Odijela odnosa s javnošću. Saznali smo čime se sve bave u ambasadi i spremno su odgovarali na pitanja naših učenika.

Poptuni užitak i ugođaj osigurali su nam pripadnici američkih marinaca koji su u punoj spremi pričali o sebi,svojim obavezama, putovanjima, dužnostima i zanimljivostima vezanim za razna mjesta koja su posjetili.

Gospođa Bahlen nas je provela po veleposlanstvu i podijelila s nama neke manje poznate detalje o izgradnji zgrade i posjetiocima.

U galeriji pogledajte fotografije, a na poveznici debatu  https://www.youtube.com/watch?v=Ch8xBweuoXY

Andrijana Dešković, prof.

objavio: Željka Župan Vuksan   datum: 4. 11. 2016.

« Ožujak 2024 »