Ovaj mjesec: 1999

Državna smotra softverskih radova

Nakon osvojenog četvrtog mjesta na Županijskoj smotri softverskih radova održanoj u Zagrebu, 10.3.2008., pozvani smo da našu učilicu "Koliko" predstavimo i na Državnoj smotri softverskih radova koja će se održati od 15. do 19. travnja  u Primoštenu. U konkurenciji srednjih škola na Državnu smotru pozvana su, skupa sa našim, samo četiri softverska rada!

Na županijskoj smotri učilicu su predstavili Dean Werner, 4E2 i Mladen Gregurić, 2E4.

Listu pozvanika na Dane mladih informatičara Hrvatske (DMIH) 2008. možete pogledati na www.zrs.hr.

Softverski rad Učilica „Koliko“,  u čijoj izradi su sudjelovali učenici  informatičke skupine naše škole, nastao je tijekom drugog polugodišta školske godine 2006./2007. i prvog polugodišta tekuće školske godine.
   Odabrali smo razvojnu okolinu Microsoft Visual C++, zato jer ga i inače koristimo u redovitoj nastavi. Nakon duljeg predomišljanja, odlučili smo se za MFC(Microsoft Foundation Classes) aplikaciju tipa Dialog Box .
   Naša učilica je univerzalna tj namijenjena je za učenje gradiva bilo kojeg predmeta. Zadaća ove učilice je :
1.) Prikaz  predavanja. Nastavnik može svakog trenutka u potpunosti izmijeniti sadržaj predavanja koja se nalaze u posebnim datotekama, njihov broj i duljinu.
2.) Testiranje znanja. Nastavnik u posebnoj datoteci  može mijenjati sadržaj i broj pitanja koja se pojavljuju u testu za određeno predavanje. Izbor test pitanja iz datoteke je slučajan. Sadržaj i broj ponudjenih odgovora za svako pitanje u testu određuje također nastavnik u posebnoj datoteci. Redosljed pojavljivanja ponuđenih odgovora je slučajan tj svaki put drugačiji. Kada je korisnik odgovorio na  pitanja, može kliknuti na gumb Ocijeni koji ce prikazati broj osvojenih bodova tj točnih odgovora. Tijekom testiranja uvijek može kliknuti na gumb Odustani.
    Nazivi poglavlja za predavanja i testove su potpuno fleksibilni. Možemo mijenjati sadržaj i duljinu naziva jer je prozor sa nazivima poglavlja u programu promjenljive veličine (resizeable) i prilagodjava se nazivima poglavlja.
   Trenutačno  datoteke s predavanjima i datoteka s test pitanjima sadrže gradivo za učenje programskog jezika C, ali  jednostavnim izmjenama rtf datoteka sa predavanjima i datoteke sa testovima data.xml možemo u potpunosti izmijeniti sadržaj predavanja i testova. Na taj način dobivamo učilicu za neki drugi dio gradiva Informatike/Računalstva ili pak učilicu za gradivo nekog drugog predmeta. Praktično, zar ne?

objavio: Mirjana Ančimer   datum: 13. 4. 2008.