Znanost na eteru

U petak 6. studenoga 2015. učenici 4.a razrednog odjela naše škole u pratnji profesorice fizike Mirjane Dabac sudjelovali su na predavanju I neka bude svjetlost... jer Znanost na eteru se vraća.

Znanost na eteru u suradnji s Knjižnicom Sesvete pripremila je posebnu realizaciju radijske emisije. Doživjeli smo audio-vizualni performans kroz kojeg se simuliralo snimanje popularne znanstvene emisije Radija Student. Na projektu su surađivali znanstvenici i profesori: Goran Gašparac, Maja Maslać, Monika Herceg i Bojan Markičević koji su se, kako sami kažu, za nas poigrali sa zvukovima, svjetlom i videom. Kao nastavak obilježavanja godine svjetlosti uz korelaciju s nastavnim gradivom, spremno smo se odazvali ovom projektu.

Svjetlost vrlo često uzimamo zdravo za gotovo, zaboravljajući da bez nje ne bismo ni postojali, niti bismo mogli živjeti. Kroz zanimljivo putovanje o važnosti i postanku svjetlosti u ugodnoj atmosferi dvorane, vodili su nas voditelji-znanstvenici u kućnim papučama i ogrtaču. Iznenadili smo se njihovim šaljivim i drugačijim pristupom prema nama mladima. Sudjelovali smo kao aktivna publika zavaljena u svoje fotelje: aktualno smo gradivo ponovili, štošta naučili, a na nama upućena pitanja spremno davali odgovore. Nadamo se još mnogim susretama ove vrste, sve u svrhu popularizacije znanosti i obrazovanja učenika izvan okvira školskih udžbenika.

Martina Kolak, 4.a

Novinarska skupina Gimnazije Sesvete

objavio: Željka Župan Vuksan   datum: 11. 11. 2015.