Erasmus

U posljednje vrijeme naša škola „vrvi“ mnogim događanjima i prezentacijama, a jedno od njih itekako je zainteresiralo učenike.

Naime, posjetili su nas studenti na Erasmus razmjeni. Erasmus je program akademske mobilnosti namijenjen visokom obrazovanju. Studenti mogu provesti jedan dio studija studirajući na visokom učilištu ili obavljajući stručnu praksu u inozemstvu što značajno pridonosi njihovoj samostalnosti, kulturnoj obogaćenosti, poznavanju stranih jezika i sposobnosti rada u multikulturalnim sredinama. Treći A razred imao je priliku poslušati i pogledati prezentaciju studentice Lucy koja studira pravo te dolazi iz Sheffielda, grada u Engleskoj. U uvodnom dijelu ispričala nam je nešto o sebi, mjestu gdje živi, a potom govorila o životu u Hrvatskoj. Kao što to obično biva, svi imaju stereotipe o zemlji u koju putuju. Zaključila je kako ljudi ovdje „muku muče“ s birokracijom, pravni se fakultet po načinu rada bitno razlikuje od engleskoga te se često ispijaju duge kave u omiljenim kafićima. No, rekla je kako su Hrvati uistinu ljubazni i da Hrvatska ima prekrasnu obalu, odličan noćni život te bogatu povijest. Upoznala se s mladima iz cijele Europe, doznala o njihovoj kulturi, oslobodila se predrasuda, naučila živjeti samostalno.

Na kraju predavanja i mi smo mogli postavljati pitanja. Osim što smo imali priliku razgovarati s izvornim govornikom, saznali smo da čitav program financira EU. Predavanje nam je zasigurno otvorilo neke nove horizonte: ovakvim načinom stječu se brojna multikulturalna prijateljstva i potencijalni poslovni partneri u budućnosti, što na kraju i je geslo Europske unije.

objavio: Ljiljana Herner   datum: 1. 10. 2015.

« Ožujak 2024 »