Poziv na AKCIJU KULTURE!

PLETER U HRVATSKOJ  KULTURI - Oslikana svila

Projekt Likovne grupe Gimnazije Sesvete u šk. god. 2014./2015. osmislile su i vodile profesorice Škole: Ina Jozić, prof. lik. umj. i Ruža Jozić, školska knjižničarka.

Sve naše radove uokvirili smo kao „prave“ slike i izložili u Narodnom sveučilištu Sesvete uz SMUK, festival kulture i stvaralaštva mladih, od 5. svibnja 2015., a 12. svibnja  2015., od 15 sati izlažemo radove uz radionicu slikanja na svili u Studentskom centru, Savska 25, u Zagrebu uz AKCIJU KULTURE!, koju će voditi naši učenici Likovne grupe.

Pozivamo sve zainteresirane učenike i kreativce da nas posjete u SC-u!

Ove školske godine učenici Likovne grupe Gimnazije Sesvete bavili su se slikanjem  na svili, a glavni motiv u našem radu bio je hrvatski pleter i pleterna ornamentika.

Cilj nam je bio istražiti pleter i pleternu ornamentiku u hrvatskoj kulturnoj baštini  i prikazati motiv pletera kroz naš likovni izričaj. Željeli smo istaknuti ljepotu pletera, kao nezaobilazni dio hrvatske kulture, a našoj Likovnoj grupi to je stalni poticaj za istraživanje kulturne baštine i kreativni rad.

Slikanjem na svili Likovna grupa Gimnazije Sesvete bavi se već treću godinu zaredom. Prve godine oslikavali smo glagoljicu pa su nam glagoljička slova bila inspiracija i motiv koji se našao na našim likovnim radovima.

Sljedeće godine oslikavali smo simbole kršćanstva, opet radeći na svili kao podlozi.

Ove godine slikajući na svili ukomponirali smo pleter u naše radove, kao mali ukras, dodatak ili glavni motiv.

U Likovnoj grupi  radili su učenici: Ivana Kordić, Lucija Ćurković, Leona Lušić,  Josipa Pavić,  Anita Pavišić, Josipa Sušić, Kristijan Horvat, Filip Stolnik, Sara Horvat, Viktorija Genzić,  Iva Renić  i Ana Cahun.

Voditeljice: Ina Jozić, prof. lik. umj.  i Ruža Jozić, školska knjižničarka

Foto-galeriju pogledajte ovdje.

objavio: Božana Sertić   datum: 12. 5. 2015.