preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Zbor
Fakultativna
Brojač posjeta
Ispis statistike od 18. 2. 2012.

Ukupno: 426325
Ovaj mjesec: 1295
Ovaj tjedan: 336
Danas: 3
INTERNET
Koliko dnevno vremena provodite na internetu?






Vijesti

ŠKOLSKI PROJEKT Secesija u Zagrebu

SECESIJSKI MOTIVI U ZAGREBU

 

Umjetnički pokret secesija poznat je pod različitim nazivima: u Francuskoj se javlja termin Art Nouveau, u Njemačkoj je poznata pod nazivom Jugendstil, a u Sjedinjenim Američkim Državama ustalio se naziv Art deco. Pokret je označio radikalni rez s prijašnjim ustaljenim normama i pravilima u umjetnosti, a karakterizira ga dinamičnost, florealni i geometrijski motivi te izražena dekorativnost koja ostavlja bez daha. U različitim dijelovima svijeta upotrebljavaju se specifični nazivi za ovaj umjetnički pravac, a hrvatsko određenje pravca preuzeto je iz austrijske inačice „secession“ što u prijevodu označava riječ za pojam odcjepljenje. Secesija se javlja kao pokret za odcjepljenjem od ustaljene umjetnosti prepune akademizma i ustaljenih normi, i put ka nečemu novome lišenom postojećih pravila.

Na području Zagreba ponosno i danas stoje primjeri toga osebujnoga stila, a u našem projektu predstavljamo dvadesetak odabranih secesijskih ljepotica koje prkose vremenu i dalje kradu poglede prolaznika. Zagreb se krajem 19. i početkom 20. stoljeća, u samo nekoliko desetljeća proširio, njegovo se stanovništvo udvostručilo te je izražena potreba za gradnjom novih zgrada. Posebno plodan dio u izgradnji bio je Donji grad koji se sagradio u svega dva desetljeća. Godine 1904. započinje cementiranje centra Zagreba, dok se 1910. popločava Trg bana Jelačića i uvodi električni tramvaj u promet grada Zagreba.


Posljednjih dvadeset godina XIX. st. vrijeme je osobito intenzivne izgradnje Donjega grada u Zagrebu, snažno obilježeno historijskim stilovima. U tom su razdoblju oblikovani dijelovi Donjega grada koji i danas služe Zagrebu na ponos. Izgrađen je niz trgova-parkova (Zrinjski trg, Strossmayerov trg, Tomislavov trg) s impozantnim palačama koje ih obrubljuju. Njihove su parkovne površine majstorski oblikovane, upotpunjene vodoskocima, kipovima i značajnim zgradama: palačom HAZU, Umjetničkim paviljonom i Glavnim kolodvorom. Oblikovani su tada Starčevićev trg, Marulićev trg, Mažuranićev trg i današnji Trg Republike Hrvatske. Dvadeseto je stoljeće počelo prodorom SECESIJE, koja se u kratkom razdoblju od 1899. do početka Prvog svjetskog rata zadržala u središnjem dijelu Donjega grada.

Secesija je izuzetno razdoblje koje je imalo veliki utjecaj na današnji izgled Zagreba. Najviša dostignuća i najzanimljiviji primjeri zagrebačke secesijske arhitekture su zgrade Nacionalne i sveučilišne knjižnice – danas Hrvatskog državnog arhiva, kuća Bauda, kuća Rado, kuća Feller, Etnografski muzej, Robna kuća NAMA i mnoge druge zgrade u kojima se moderna arhitektura izrazila u bezbroj varijanti, od zgrade Burze Viktora Kovačića do otmjenih vila u vanjskim dijelovima grada. Riječ je o nekoliko građevina najznačajnijih secesijskih arhitekata: Vjekoslava Bastla, Otta Wagnera, Rudolfa Lubynskog, Aladara Baranyaija, Viktora Kovačića i Ignjata Fischera, a u čijoj su izgradnji svojim umjetničkim djelima sudjelovali i umjetnici: Robert Frangeš Mihanović, Ivan Meštrović, Vlaho Bukovac, Bela Čikoš Sesija, Mirko Rački i dr. 

Više o našem projektu na izložbi u predvorju škole. Detaljnije se može pročitati u našoj  brošuri o secesijskim zdanjima u Zagrebu i pogledati naše likovne radove – motive s odabranih zagrebačkih zgrada, koje su učenici Likovne grupe ilustrirali i oslikali na B1 formatima, a u nešto manjim formatima i na svili. U projektu sudjelovali učenici Likovne grupe i Geografsko-povijesne istraživačke grupe.

Pripremile profesorice: Ina Jozić, Suzana Pešorda, knjižničarka Brigita Kosić i vanjska suradnica Ruža Jozić

 



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Željka Župan Vuksan   datum: 14. 6. 2024.


 


BIOSIGURNOST


 


 

Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji


Tražilica

 

Školska ambulanta Dubrava

Aleja lipa 1H


Nadležna liječnica za Gimnaziju Sesvete: dr. Ljiljana Josipović

Medicinska sestra: Antonija Čaćko

Parnim datumom prije podne / Neparnim datumom poslije podne

tel.: 2917-711

 




preskoči na navigaciju