NAŠ DAN ČITANJA I KNJIGE

Riječ je o knjizi, čitanju, Zagorki…

Manifestaciju Noć knjige 2023. u Gimnaziji Sesvete, ove smo godine obilježili 24. travnja 2023. i posvetili iznimnoj ženi - Mariji Jurić Zagorki, najčitanijoj hrvatskoj književnici i prvoj profesionalnoj novinarki, uz 150. obljetnicu njezina rođenja (1873.). Zagorka je napisala oko tridesetak romana s tematikom iz hrvatske i zagrebačke povijesti, a jedno je vrijeme uređivala časopis Obzor, pisala je priloge za Jutarnji list. Pokrenula je i uređivala prvi hrvatski časopis za žene - Ženski list, a zatim je uređivala i časopis Hrvatica. Više o Zagorki, njezinu životu, književnom i novinarskom radu može se doznati na izložbi u školskoj knjižnici.

Kako je naša tema bila uz  Svjetski dan knjige i Dan hrvatske knjige -  Žene i književnost, ugostili smo i gospođu Alis Marić, voditeljicu bloga Čitaj knjigu!, ljubiteljicu knjige i čitanja, koja je učenicima govorila o važnosti čitanja i obrazovanja. Učenicima je pročitala neke zanimljivosti vezane uz knjige i njihove autore, nastanak i važnost knjiga za pojedine narode. Predstavila je nekoliko knjiga čije su autorice žene ili su romansirane biografije žena. Školskoj je knjižnici darovala i nekoliko najnovijih naslova prevedenih knjiga popularnih svjetskih autora. Vrijeme nam je bilo prekratko za sve što smo još željeli reći, ispričati, pročitati.

Iako je naš poziv učenicima glasio: Riječ je o knjizi, čitanju, Zagorki…, iznenadio nas je veliki broj zainteresiranih učenika koji su nazočili ovom susretu u školskoj čitaonici, koja je danas bila pretijesna za sve naše učenike koji su željeli biti na ovom susretu i danu posvećenom KNJIZI I ČITANJU. I tko još može reći da učenici ne čitaju i da ne vole knjige? Zato, bravo za sve naše knjigoljupce, vi ste dokaz da su knjiga i čitanje još uvijek in!

Pripremile: profesorica Željka Župan Vuksan i knjižničarka Ruža Jozić, a hvala i našim profesoricama na sudjelovanju: Ljiljani Dujmović i Suzani Mravunac

objavio: Ruža Jozić   datum: 24. 4. 2023.