MJSEC HRVATSKE KNJIGE I DAN RJEČNIKA

DAN RJEČNIKA - IZLOŽBA RJEČNIČKO BLAGO

Mjesec hrvatske knjige (15. listopada do 15. studenoga) 2022. otvaramo izložbom RJEČNIČKO BLAGO, koju posvećujemo Danu rječnika, a on se  obilježava svake godine 16. listopada u spomen na američkog leksikografa, pravopisnog reformatora engleskog jezika u Americi Noaha Webstera (r. 16. 10. 1758.) i njegov rječnik An American Dictionary of the English Language, 1828. i sva kasnija izdanja rječnika. Iako su prvi rječnici nastali ubrzo nakon izuma tiska u XV. st., prvi rječnici u modernom smislu riječi pojavili su se u Europi tek u XVII. st., a prve moderne enciklopedije u XVIII. st. Svrha obilježavanja ovoga dana je isticanje važnosti upotrebe rječnika i obogaćivanja vokabulara. Dobar rječnik nam pomaže razumjeti nove pojmove, kazuje nam porijeklo pojedine riječi i kako koristiti taj novi pojam u svakodnevnoj komunikaciji.

Leksikografska djela (enciklopedije, leksikoni, rječnici) prikazuju ukupnost ljudskih znanja (opće enciklopedije, opći leksikoni) ili se ograničavaju na neko uže područje (struku, neku posebnu tehniku) pa je tada riječ o strukovnim enciklopedijama, leksikonima i rječnicima (medicinska,  pravna, športska, pomorska, šumarska, mitološka, matematička, filmska, glazbena, filozofska, poljoprivredna, ekonomska, kemijska, građevinska, elektrotehnička, strojarska, brodograđevna …).

Jezični rječnik  nastoji kroz naslovne riječi članaka, natuknice ili leme,  donijeti što iscrpnije obavijesti o rječničkom blagu (rječniku, leksiku) danoga jezika, o značenjskoj vrijednosti jedinica te o njihovoj sintaktičkoj, fonetskoj i morfološkoj uporabi u diskursu (tekstovima). Jezični rječnik nastoji odgovoriti na potrebu utvrđivanja leksičke norme danoga jezika. Ako se rječnici ograničavaju na popis strukovnih izraza i sadrže samo nazive termina koji su za određeno područje službeno prihvaćeni, onda su to terminološki rječnici a zovu se i nomenklatura (farmaceutska, kemijska, medicinska, anatomska itd.).

Tijekom rujna i listopada naše profesorice engleskog jezika Vlatka Švec i Vlatka Ostojić razgovarale su s maturantima o utjecaju engleskoga jezika kao globalnoga jezika, o važnosti očuvanja manjinskih jezika te poticanju višejezičnosti. Razvijali smo svijest o jeziku kao živom organizmu, proučavali smo kako nastaju nove riječi, te tko i na temelju čega odlučuje kada se nova riječ uvrštava u rječnik standardnog jezika. Učenici su samostalno istražili stranicu Oxford Dictionary Word of the Year te proučili koje su to nove riječi „ušle“ u rječnik proteklih godina, a poseban naglasak smo stavili i na utjecaj pandemije na nastanak novih riječi.

Iako danas prevladavaju online rječnici, koji nam omogućuju sistematizaciju ljudskih znanja i spoznaja, brže učenje novih pojmova, njihovo korištenje i čuvanje, i dalje je potrebno korištenje raznih vrsta rječnika kojih još nema u potpunosti u virtualnom svijetu. Rječnicima su se bavile i profesorice Jasmina Kranjčević Ćosić i Eva Lokotar Vojnović na nastavi engleskoga jezika, koje su s učenicima provele razne jezične vježbe, igre, kvizove i istraživanja na različitim izdanjima i vrstama rječnika stranih jezika koje posjedujemo u školskoj knjižnici.

Na našoj izložbi u školskoj čitaonici RJEČNIČKO BLAGO razgledajte i prolistajte raznolike rječnike koje ne koristimo često a nalaze se u fondu školske knjižnice, kao Rječnik suvišnih tuđica u hrvatskom jeziku, Frazeološki rječnik, Rječnik žargonizama, Rječnik sinonima, Rječnik simbola, Rječnik osobnih imena, Rječnik kratica, Rječnik biblijskih tema, Rječnik astronomije i fizike, Geografski rječnik, Matematički rječnik, Rječnik psihologije, Filozofijski rječnik i mnogi drugi.

Pripremile profesorice stranih jezika i školska knjižničarka

objavio: Ruža Jozić   datum: 17. 10. 2022.