ČITAMO, SLIKAMO, PAMTIMO!

Ovo je školski projekt učenika Likovne grupe i Čitateljskog kluba u Mjesecu hrvatske knjige 2021. i Godini čitanja 2021. Učenici su čitali knjige, birali najljepše prve rečenice kojima počinju poznata književna djela, izdvajali su lijepe misli i citate, ilustrirali likove i scene iz književnih djela,  kreativno su prikazali naslovnice knjiga.

LIKOVNA GRUPA - čitanje slikama – učenici su radili ilustracije poznate knjige, naslovnice, portret književnika ili omiljeni književni lik u različitim likovnim tehnikama.

ČITATELJSKI KLUB – Učenici su čitali knjige, bilježili najljepše prve rečenice, lijepe misli, kratke ulomke, iz lektirnih djela ili najdražih knjiga koje smo čitali. Često pamtimo prve rečenice nekih knjiga. Neka nam djela dugo ostaju u sjećanju po nekim lijepim i mudrim mislima, dok druga relativno brzo zaboravljamo. Bez obzira radi li se o prvoj ili drugoj skupini, ponekad je ono najupečatljivije u književnom djelu upravo njegov početak – prva rečenica. Često je tako i s književnim djelima. Katkad su te rečenice toliko pamtljive da se često koriste, citiraju ili parafraziraju. U nastavku donosimo neke od najpoznatijih prvih rečenica svjetske i hrvatske književnosti, a među njima sigurno će se pronaći i one koje ste i vi pročitali ili su vam poznate, uz ilustracije naših likovnjaka.

Pripremile: Željka Župan Vuksan, prof. hrvatskoga jezika, voditeljica Čitateljskog kluba; Ruža Jozić, školska knjižničarka i Ina Jozić, prof. i voditeljica likovne grupe

Priloženi dokumenti:
CITAMO,_SLIKAMO,_PAMTIMO.pdf (4.32 MB)

objavio: Ruža Jozić   datum: 25. 10. 2021.

« Svibanj 2024 »