Izložba Oživljena baština, bogatstvo i ljepota pisma - GLAGOLJICA

Likovni i kreativni radovi učenika o glagoljici - Nadbiskupijski pastoralni centar - Kaptol 29a, Zagreb, od 12. - 28. veljače 2020.

U organizaciji Društva prijatelja glagoljice, pod ravnateljstvom prof. dr. sc. Darka Žubrinića i rizničarke DPG prof. Jasenke Štimac, postavljena je izložba učeničkih likovnih i kreativnih radova iz 15 osnovnih škola iz čitave Hrvatske te radovi učenika Gimnazije Sesvete. Izložbu je svečano otvorio ravnatelj Nadbiskupijskog pastoralnog instituta i prof. KBF-a dr. sc. Josip Šimunović. Posebno biranim riječima okupljenima se obratio predsjednik DPG Darko Žubrinić, koji je osobito istaknuo bogatstvo i zrelost likovnih radova učenika Gimnazije Sesvete, u kojoj se njeguje glagoljica već nekoliko godina. Naglasio je našu promociju glagoljice i japanskim učenicima koji su nas posjetili prošle godine, kao i izložbu naše oslikane glagoljice u NSK u Zagrebu i na Svjetskom kongresu školskih knjižničara u listopadu 2019. u Dubrovniku. Akademik Josip Bratulić također se obratio svim nazočnim ljubiteljima glagoljice, naglasivši kako je glagoljica kao rasuta bašćina postala oživljena baština u rukama naših učenika. U zahvalu za prekrasne radove učenika Gimnazije Sesvete, darovao nam je svoju novu knjigu Aleja glagoljaša s njegovim EX LIBRISOM pod brojem 43 i posebnom posvetom Knjižnici Gimnazije Sesvete.

Čitava je svečanost pored izložbe bila u znaku Gimnazije Sesvete, jer nam se pridružio i naš školski zbor pod ravnanjem prof. Nikole Sebastiana Jambrošića, koji je izveo nekoliko skladbi i čime smo uveličali ovu večer svim ljubiteljima glagoljice, kao hrvatskoga povijesnog pisma. Zaključak je mnogih posjetitelja i ljubitelja glagoljice bio: Bravo za Gimnaziju Sesvete, vi ste zaista vrijedni u mnogim područjima što je vidljivo i ovdje!

Izložbu postavile profesorica Ina Jozić i knjižničarka Ruža Jozić, a izložena su oslikana glagoljička slova radovi naših učenika likovne grupe: Lucija Maškarin, Roko Jurić, Katarina Toljan, Laura Vrabec, Karlo Kamenar, Marta Marinić, Kristijan Kunek, Patricija Semijalac, Mia Brkić, Mia Marčinko, Ivana Lozić, Klara Zagajski, Iva Matković, Jana Plazanić, Ines Ognjenčić, Lucija Ivok, Stella Petek, Franjka Džoja, Katarina Begić i Mihaela Dokić.

Pripremila: Ruža Jozić, školska knjižničarka Gimnazije Sesvete

objavio: Božana Sertić   datum: 18. 2. 2020.