Održana Večer matematike

U četvrtak 5. prosinca 2019. po treći je put održana Večer matematike u Gimnaziji Sesvete. Večer matematike je skup interaktivnih radionica koje potiču izgradnju pozitivnog stava učenika prema matematici, a organiziralo ju je Stručno vijeće nastavnika matematike, fizike i informatike Gimnazije Sesvete u suradnji s Hrvatskim matematičkim društvom.

Ovogodišnji je program obilježilo gostovanje prof. dr. sc. Nevena Elezovića te Hrvatskog origami društva. Cilj projekta bio je prikazati učenicima, često zaboravljenu, zabavnu stranu matematike.

Uvodnu riječ imali su prof. Mihaela Bahun i ravnatelj Slavko Ivanković koji su sve prisutne upoznali s programom i poželjeli im uspješnu večer. Učenik David Galović izveo je pjesmu The Beatels-a, Lady Madonna. Profesor Elezović s Fakulteta elektrotehnike i računarstva održao je zanimljivo predavanje u kojem je učenicima, između ostalog, približio važnost i širinu matematike, upoznao ih s 12 velikana matematike i predstavio im neke od problema koji i danas muče matematičare.

Učenici su mogli sudjelovati na nekoj od četiri radionice: The Big Bang Theory, Bingo Mat, Escape Room i 2D → 3D.

Na radionici 2D → 3D gosti iz Origami društva podučavali su učenike o čarima origamija i pokazali im kako od šarenih papira kreirati različite modele, a na hodniku se mogla vidjeti i izložba najboljih radova društva. Bingo Mat radionica privukla je mnoge učenike svih generacija koji su ispunili polivalentnu dvoranu i rješavajući matematičke zadatke pokušali osvojiti bingo. Na Big Bang Theory radionici učenici

su pokazali znanja iz STEM područja te su na temelju točnosti odgovora skupljali bodove. No, kako čujemo, na toj je radionici i sreća imala veliku ulogu u stvaranju pobjednika jer neka su područja (matematika) nosila više bodova od drugih. Ipak je to bila Večer matematike. U Escape Room radionici su učenici 1. i 2. razreda bili zarobljeni u virtualnom svijetu dok su učenici 3. i 4. razreda rješavali zagonetke i tražili tragove po cijeloj školi.

Nakon završetka radionica učenici su se okupili u predvorju radi dodjele nagrada učenicima koji su se istakli u radionicama. Održan je još jedan glazbeni predah u kojemu je učenica Nika Ešegović na saksofonu odsvirala Fantasie Impromptu - Jolivet.

Organizaciju ovog projekta potpisuju nastavnice matematike, fizike i informatike, profesorice Snježana Đumlijan Marjanović, Tatjana Zemljić, Mihaela Bahun, Dajana Kezerić, Mirjana Dabac, Ana Canjuga, Lucija Tustanić i Josipa Pavlić.

Nekoliko priloženih fotografija tek će dočarati atmosferu i zadovoljstvo velikog broja učenika koji su sudjelovali u aktivnostima Večeri matematike.

Pripremile: Kristina Pavičić, 3. e i Josipa Pavlić, prof.

objavio: Božana Sertić   datum: 10. 12. 2019.