Ovaj mjesec: 1942

Svjetski kongres školskih knjižničara – IASL 2019. u Dubrovniku

Hrvatska udruga školskih knjižničara (HUŠK), strukovna udruga koja okuplja školske knjižničare osnovnih i srednjih škola Republike Hrvatske, ove je godine bila domaćin 48. Svjetskog kongresa školskih knjižničara koji je održan od 21. do 25. listopada 2019. u Dubrovniku pod znakovitim nazivom Okupljanje – osnaživanje – preobrazba: školske knjižnice (Convergence – Empowering – Transformation: School Libraries). Najveći je to i najznačajniji svjetski skup održan u Hrvatskoj u području obrazovanja i knjižničarstva,što je i priznanje kvaliteti rada školskih knjižničara Republike Hrvatske. Organizatori Kongresa su: Međunarodna udruga školskih knjižničara (IASL) i Hrvatska udruga školskih knjižničara (HUŠK), a pokrovitelji su: Ministarstvo znanosti i obrazovanja i Ministarstvo kulture Republike Hrvatske.

Na Kongresu je održano mnogo znanstvenih i stručnih izlaganja, radionica i prezentacija, a govornici su bili najpoznatiji poznavatelji teorije i prakse školskog knjižničarstva iz cijeloga svijeta. U predvorju hotela Valamar Lacroma u Dubrovniku postavljene su izložbe školskih knjižničara: Slavonski zlatovez na straničnicima (knjižničarka Irena Bando iz Osijeka) i ručno izrađena knjiga, s poetskim zapisima učenika zagrebačke XV. gimnazije (knjižničarka Anica Tkalčević). Najbogatiju izložbu postavila je knjižničarka Gimnazije Sesvete Ruža Jozić, koja je predstavila rad učenika likovne grupe Gimnazije Sesvete zapaženom izložbom Oslikana glagoljica, na 24 plakata B1 formata, s natpisom CROATIA i GIMNAZIJA SESVETE, ispisani glagoljicom i oslikani na svojstven i originalan način svakog učenika. Našu su izložbu razgledali, komentirali i fotografirali mnogi sudionici Kongresa, koji su dobili i straničnike (bookmarkere) s našim oslikanim glagoljičkim slovima.

Knjižničarka Ruža Jozić uz postavljenu izložbu u društvu predsjednice Europske sekcije za školske knjižnice prof. dr. sc. Mihaele Banek Zorica, Filozofski fakultet u Zagrebu (lijevo), te Katy Manck, Texas, SAD, predsjednice Međunarodnog udruženja školskih knjižničara (IASL, u sredini), koja je s velikim interesom razgledala našu izložbu, jer se i osobno bavi poviješću i razvojem pisama u svijetu pa i glagoljicom. Tražila je i na poklon dobila sve naše straničnike s oslikanim glagoljičkim slovima, koje je knjižničarka izradila za ovu prigodu po motivima koje su oslikali naši učenici u likovnoj grupi s profesoricom Inom Jozić.

Hrvatski su školski knjižničari predstavili svoj rad i svoju zemlju sudionicima Kongresa iz pedesetak zemalja sa svih kontinenata na najljepši način, bogato osmišljenim programom, aktivnim radom i događanjima, posjetom gradu Dubrovniku i njegovim znamenitostima, izletom u Konavle i arheološkom lokalitetu Narona u okolici Metkovića. Dobivenim spoznajama i stečenim iskustvom na jednom ovako sadržajno bogatom skupu, školski će knjižničari ubuduće još bolje i motiviranije unaprjeđivati odgojno-obrazovni rad učenika, poticati njihovu kreativnost i predstavljati rad učenika široj javnosti.

Pripremila Ruža Jozić, školska knjižničarka

objavio: Božana Sertić   datum: 28. 10. 2019.