Novi izazovi novih medija – privatnost i sigurnost na internetu

Radionica o privatnosti i sigurnosti na internetu pod nazivom Novi izazovi novih medija – privatnost i sigurnost na internetu održana je u ponedjeljak 29. travnja 2019. u Gimnaziji Sesvete. Učenicima Medijske kulture radionicu je predstavila Ivana Folo, komunikologinja iz Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu. Jesmo li svjesni svojih digitalnih tragova?, Koji su to pozitivni, a koji negativni učinci elektroničkih medija?, Znam li kakve sve podatke o meni prikupljaju programi i platforme kojima se služim?, Što je to cyberbulling?,  Koji su oblici elektroničkog nasilja?, Koje su razlike između fizičkog i elektroničkog nasilja?  – samo su neka pitanja na koja su učenici dobili odgovore, proširili svoje spoznaje i osvijestili jesu li možda sami bili žrtva elektroničkog nasilja ili nasilnik.

Također su na radionici saznali kako se zakonski mogu zaštiti, odnosno koji su sve važeći pravni akti koji reguliraju zaštitu privatnosti i podataka počevši od Zakona o zaštiti osobnih podataka te Općoj uredbi o zaštiti podataka te ostalim pravnim aktima u svim školama. Dobili su podatke o udrugama, ustanovama  i organizacijama koje se bave zaštitom žrtava elektroničkog nasilja i kojima se mogu obratiti u slučaju bilo kakvog nasilja: Hrabri telefon, Red button te Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Analizirajući priče o elektroničkom nasilju u grupnom radu, učenici su kreativno dovršavali moguće scenarije priča te primijenili stečena iskustva s radionice i  na kraju međusobno podijelili svoje spoznaje.

Na obostrano zadovoljstvo uspješne radionice komunikologinja Folo predložila je učenicima Medijske kulture da se sami bave problematikom izazova novih medija te svoja znanja podijele drugima u obliku radionice ili predavanja.

Draženka Čutura, prof.

objavio: Božana Sertić   datum: 30. 4. 2019.

« Ožujak 2024 »