Profesionalno informiranje i savjetovanje

Nakon provedenih radionica i predavanja Centra za informiranje i savjetovanje o karijeri “Pronađi sebe i odaberi karijeru”, koje smo organizirali za 54 zainteresirana učenika četvrtih razreda, a koja su se održala u listopadu, krenuli smo sa novim aktivnostima informiranja i savjetovanja učenika o karijeri. Tako smo uz pojedinačna predstavljanja fakulteta nakon nastave kao prezentacija, pod odmorima kao info pultove, organizirali i jedno veće predstavljanje pod satom razrednog odjela za sve maturante.

Predstavljalo se Hrvatsko Katoličko Sveučilište sa svojih pet smjerova: komunikologija, psihologija, sociologija, sestrinstvo i povijest. Predstavljalo se i Sveučilište Sjever sa 26 studijskih programa iz tehničkog, biomedicinskog, društvenog i umjetničkog područja, od čega je 12 studija na preddiplomskoj razini: elektrotehnika,​ proizvodno strojarstvo,​ multimedija, oblikovanje i primjena, tehnička i gospodarska logistika,​ graditeljstvo,​ sestrinstvo,​mehatronika, fizioterapija​, novinarstvo,​ medijski dizajn i​ poslovanje i menadžment​, prehrambena tehnologija​. Predstavljao se još i Geotehnički fakultet.

Naši učenici dobili su sve potrebne informacije o uvjetima upisa na te fakultete, o prošlogodišnjem broju zainteresiranih za upis za pojedine smjerove, o uvjetima studiranja, te o mogućnosti zaposlenja nakon završenih fakulteta.

Kao ohrabrujuću poruku studentice Sveučilišta Sjever, a i školske psihologinje, možemo istaknuti kako se ne treba bojati državne mature, isto tako i upisa na fakultet, te da čak i ako se ne upišeš na željeni fakultet, ili se upišeš, a kasnije shvatiš da ”to ipak nije to”, imat ćeš priliku za nove pokušaje. Došla su neka nova vremena kada se mirovina ne dočekuje na istom radnom mjestu, te kada profesionalni razvoj više nego ikada traje cijeli život. Isto tako, pojavila su se neka nova zanimanja o kojima nismo prije mogli niti sanjati, poput youtubera, influencera i sl. Tako da, maturanti, glavu gore, i hrabro za svojim sposobnostima, interesima, vrijednostima, željama i snovima!

Sonja Jordanić Golub

objavio: Božana Sertić   datum: 20. 12. 2018.