Dan otvorenih vrata HAZU

Posjet učenika Gimnazije Sesvete HAZU, uz DAN OTVORENIH VRATA, 6. XI. 2018.

Učenici 3. razreda s profesoricama Željkom Župan Vuksan, Josipom Ćorić i knjižničarkom Ružom Jozić, posjetili su Hrvatsku akademiju znanosti i umjetnosti uz njezin Dan otvorenih vrata. Ovom tradicionalnom manifestacijom Akademija predstavlja svoju raznovrsnu djelatnost, kao i bogatu kulturnu baštinu hrvatskog naroda koju čuva i prezentira novim naraštajima.

Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti najviša je hrvatska znanstvena i umjetnička institucija, jedna od stožernih institucija hrvatskoga naroda i čuvar hrvatskoga nacionalnog identiteta. Akademija neprestano potiče i promiče civilizacijski, intelektualni, znanstveni, kulturni, društveni i gospodarski napredak Hrvatske.

Akademija je osnovana odlukom Hrvatskog sabora 29. travnja 1861. godine kao Jugoslavenska akademija znanosti i umjetnosti, pri čemu se mislilo na sve južne Slavene.  Utemeljitelj Akademije bio je đakovački biskup Josip Juraj Strossmayer koji je za tu svrhu 1861. godine darovao 50.000 forinti. Strossmayerovo poprsje nalazi se na ulazu u HAZU, a spomenik J. J. Strossmayeru, djelo kipara Ivana Meštrovića,  postavljen je iza zgrade Akademije, a ispred Akademijine Knjižnice. Današnje ime Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti nosi od 1991. godine.

U atriju palače HAZU uz kratko predavanje, razgledali smo originalnu Bašćansku ploču – jedan od najdragocjenijih spomenika hrvatske kulture i pismenosti s početka 12. stoljeća, na kojoj se prvi put hrvatsko ime spominje na hrvatskom jeziku – u sintagmi „Zvonimir, kralj hrvatski“. U HAZU se čuva od 1934. godine. U atriju HAZU smještena je i pozlaćena replika Škrinje svetog Šimuna, koja potječe iz 14. st., a original se čuva u Zadru.

Ovom prigodom posjetili smo Akademijine salone i svečane dvorane, Strossmayerovu sobu, Balokovićevu sobu s Guarnerijevom violinom King, koju je Zlatko Baloković darovao Akademiji, a jedna je od deset najboljih na svijetu. Osobito nam je bila zanimljiva Spomen-knjiga Akademije s dojmovima koje su ispisale mnoge znamenite osobe prigodom posjeta Akademiji, kao britanska kraljica Elizabeta II., švedski kralj Carl Gustaf XVI., nobelovci Lavoslav Ružička, Vladimir Prelog, američki astronauti iz misije Apollo 15 i mnogi drugi.

Na kraju našeg posjeta HAZU razgledali smo Strossmayerovu galeriju, koju je osnovao biskup Strossmayer 1884. godine, darujući hrvatskom narodu bogatu zbirku umjetnina od 256 slika starih majstora, a mnogim donacijama danas broji nekoliko tisuća slika.

Nažalost, vrijeme nam je jako brzo prošlo pa nismo stigli u južnu Akademijinu zgradu u kojoj je smještena Knjižnica Akademije i Memorijalna soba naših nobelovaca L. Ružičke i V. Preloga. To nam je izazov da HAZU posjetimo ponovo.

objavio: Željka Župan Vuksan   datum: 6. 11. 2018.