Izložba "Stare karte i atlasi u školskoj uporabi"

STARE KARTE I ATLASI – izložba (14. – 22. 10. 2015.)

KARTOGRAFSKA GRAĐA U KONTEKSTU KULTURNE BAŠTINE

Ovom izložbom STARE KARTE I ATLASI u školskoj uporabi, nastavljamo pridavati važnost kulturnoj baštini i kulturnom naslijeđu, u koje svakako spadaju i karte i atlasi. Ovo je naš početak Mjeseca hrvatske knjige 2015., koji ćemo obilježiti raznim aktivnostima, a kako su karte i atlasi dio knjižničnog fonda, ističemo važnost ove vrste referentne zbirke u školskoj knjižnici.

Našom izložbom dali smo kratak prikaz razvoja karata kroz stoljeća, od Staroga vijeka do danas i ističemo važnost snalaženja na kartama, potičući razvoj informacijske pismenosti naših učenika, kako na starim kartama, tako i na suvremenim  satelitskim kartama. Ako Titanu Atlasu nije bilo teško nositi na svojim leđima nebeski svod i Zemlju, onda neka i nama ne bude teško svoja znanja prenijeti našim učenicima i pobuditi u njima želju za učenjem i putem karata. Iako je naziv naše izložbe Stare karte i atlasi, mi smo ipak  okrenuti informacijskom dobu i budućnosti pa smo za moto naše izložbe istaknuli ove riječi:

KARTU ČITAJ, GPS PITAJ!

Zahvaljujemo kolegama koji su nam za ovu izložbu posudili svoje raritetne primjerke  karata i atlasa, koji su ovdje izloženi, osobito kolegici Ines Zečić, prof. povijesti i geografije iz Osnovne škole Kustošija, Zagreb.

Zahvaljujemo i svim kolegama na sugestijama i prijedlozima, kao i našem ravnatelju gosp. Slavku Ivankoviću na podršci u provođenju i organizaciji kulturnih aktivnosti u našoj školi i za naše učenike.

Izložbu su zajednički pripremile i postavile profesorice Gimnazije Sesvete Suzana    Pešorda i Sonja Batinić te knjižničarka Ruža Jozić.

Fotografije s izložbe pogledajte ovdje.

objavio: Ljiljana Herner   datum: 15. 10. 2015.