Učenici Gimnazije Sesvete obilježili Svjetski tjedan novca posjetom HPB-u

Svjetski tjedan novca (Global Money Week) vodeća je globalna kampanja koja brine o podizanju razine financijske pismenosti. Projekt je inicirala svjetska organizacija Child & Youth Finance International (CYFI), a u Republici Hrvatskoj su ga podržali: Ministarstvo financija (MFIN), Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta (MZOS), Ministarstvo gospodarstva (MINGO), Hrvatska narodna banka (HNB), Hrvatska udruga banaka (HUB) i dr.

U razdoblju od 9. do 17. ožujka 2015. godine održane su brojne radionice u svijetu, ali i u Lijepoj Našoj, čija je svrha bila povećanje svijesti o važnosti financijskog obrazovanja i financijske uključenosti za djecu i mlade.

Povodom obilježavanja Svjetskog tjedna novca, naši su učenici u pratnji profesorice Ljiljane Dujmović posjetili jednu od poslovnica Hrvatske Poštanske Banke.

U HPB-u su saznali nešto više o samom poslovanju banke te su sudjelovali u informativnom i vrlo poučnom razgovoru o novcu i njegovom kretanju, karticama, troškovima, kreditiranju te ostalim pojmovima vezanim uz banke i bankarstvo. Ondje se moglo čuti i o tome koliko je bitno štedjeti novac te na koje je sve načine moguće to ostvariti. Također, učenici su upozoreni i na opasnosti koje vrebaju prilikom izvršavanja raznih kupovina putem interneta što je danas vrlo popularno, pogotovo među mladima.

Na kraju tog posjeta, učenici su odlazili s dobivenim poklončićima, ali i s pojačanom osviještenošću o njihovoj ulozi u financijskom svijetu, korištenju bankarskih usluga i pravima korisnika usluga.

Kako je ovaj posjet završio, tako i Svjetski tjedan novca polako pronalazi svoj kraj. Ali ipak, nemojmo si dopustiti da dođe kraj našem financijskom obrazovanju jer je samo ono način na koji možemo doći do svoje financijske pismenosti i tek tada ćemo znati kreirati svoje živote kakve želimo živjeti!

Dora Gostrec, 4.E

objavio: Željka Župan Vuksan   datum: 13. 3. 2015.

« Svibanj 2024 »