SVJETSKI DAN KNJIGE I NOĆ KNJIGE 2024.

NOĆ KNJIGE 2024. U GIMNAZIJI SESVETE

Dragi ljubitelji i prijatelji knjige,

najavljujemo ovogodišnju Noć knjige 23. travnja 2024., manifestaciju koja u središte svojeg interesa stavlja djela, njihove tvorce i čitatelje, a koja se priređuje u povodu Svjetskog dana knjige i autorskih prava i Dana hrvatske knjige. U Noći knjige 2024. zanima nas na koje se načine kao čitatelji nosimo s izazovnim vremenima. U kakvoj literaturi pronalazimo utjehu i motivaciju za promjene? Kakve nam odgovore na suvremene prijetnje nude književnost i znanost? Što nam savjetuju psiholozi? Kako se branimo od pseudo činjenica i lažnih vijesti? I kako možemo, zahvaljujući onom što čitamo u knjigama, mijenjati sebe, a onda i svijet oko sebe?

Značajne su i velike obljetnice u 2024. godini: 150. obljetnica rođenja hrvatske književnice Ivane Brlić Mažuranić, zatim 500. obljetnica smrti MARKA MARULIĆA, u Godini Marka Marulića, koji je svoje najznačajnije djelo na hrvatskom jeziku, ep Judita, napisao u vrijeme žestokih osmanlijskih napada na dalmatinske gradove. Iako preuzeta iz Biblije, priča o hrabroj udovici Juditi bila je snažna poruka Marulićevim suvremenicima u doba neizvjesnosti i straha. Pod pretpostavkom da i danas proživljavamo upravo takva dobā, kao istinski zaljubljenici u knjige posežemo za njima da nam služe kao putokazi i orijentiri, a odgovore koje u njima pronalazimo pretačemo u zajedničko iskustvo još jedne Noći knjige.

Uz ovogodišnji smo Svjetski dan knjige i autorskih prava, kao i Noć knjige 2024., organizirali prigodni program inspiriran knjigom Million, jednog od najutjecajnijih europskih putnika i istraživača MARKA POLA (1254.-1324.), čiju 700. obljetnicu smrti obilježavamo školskim projektom PUTEVIMA SVILE – Putovanje koje je promijenilo svijet. U predvorju naše škole možete razgledati izložbu posvećenu Marku Polu, a izloženi plakati, ilustracije i likovni radovi na svili, djelo su naših učenika Geografsko-povijesne istraživačke grupe i Likovne grupe Gimnazije Sesvete. Naš je projekt objavljen i na mrežnoj stranici nacionalne manifestacije Noć knjige 2024. – Programi i akcije, na poveznici: https://nocknjige.hr/programi.php .

Pripremile s učenicima profesorice Suzana Pešorda,

Ina Jozić i knjižničarka Brigita Kosić

objavio: Željka Župan Vuksan   datum: 20. 4. 2024.

« Svibanj 2024 »