Obilježena 150. obljetnica rođenja Antuna Gustava MATOŠA

Predavanje akademkinje prof. dr. sc. Dubravke Oraić Tolić

Matoševa ideja nacije u doba globalizacije

Akademkinja Dubravka Oraić Tolić, prof. emeritus, održala je predavanje Matoševa ideja nacije u doba globalizacije u Gimnaziji Sesvete u četvrtak 18. svibnja 2023. Gošću je pozdravila knjižničarka Ruža Jozić, a učenici iz 3. c i 2. e razreda (Mia Šarlija, Magdalena Šturman, Mijo Jeličić, Matej Vuksan i Karlo Zorić) pročitali su nekoliko Matoševih domoljubnih pjesama.

Zadivljena mladošću i brojem učenika koji su došli na predavanje, Dubravka Oraić Tolić započela je svoj govor jednom uspomenom koja je veže uz život u Sesvetama u vrijeme sedamdesetih godina 20. stoljeća, kada je na mjestu  naše škole bila livada na kojoj je često promatrala igru zečeva u travi.

Matošev odnos prema naciji prikazala je vrlo slikovito koristeći se metaforama kaput, košulja i koža, odnosno politički, kulturni i primordijalni elementi. Prema Matošu politički su Hrvati svi koji žive na području hrvatskoga državnog prava i sudjeluju u političkim i kulturnim institucijama bez obzira na etničku, vjersku i rasnu pripadnost. Takav model nacije omogućivao je Matošu da uključi sve druge narode koji žive u Hrvatskoj i dijele interese njezine zajednice. Kulturni model nacije vezan je uz etničku pripadnost i znači dijeljenje istih kulturnih tradicija, mitova, simbola i vrijednosti. I treći, najdublji sloj Matoševe ideje nacije, to su primordijalni elementi, vezanost uz određeni krajolik, tj. dubinska veza s kulturnim prostorom i krajolikom kao simbolom identiteta pojedinca i nacije.

Prof. Dubravka Oraić Tolić iznijela je neke Matoševe proročanske riječi o Hrvatima i Hrvatskoj te njegovo zapažanje o razlici između Hrvata i Srba, Zagreba i Beograda. U predavanju se osvrnula i na mnoge čuvene Matoševe misli, osobito one kojima je dokazivao svoju starčevićansku političku opciju: Stekliš sem bil i stekliš bokibokme bum vumrl!

Svoje predavanje završila je pitanjem učenicima: Što bi nam Gustl poručio da se pojavi po drugi put među nama, u doba Europske unije i globalizacije? Vjerujući u mladost i gledajući ljepotu naše domovine o kojoj pjeva i himna, i koju na karti označavaju s engleskom riječi beautiful, Dubravka Oraić Tolić vjeruje da bi Matoš i dalje citirao svoj poznati stih:  I dok je srca, bit će i Kroacije!

Pripremile: knjižničarka Ruža Jozić i profesorice Draženka Čutura i Suzana Pešorda

objavio: Ruža Jozić   datum: 19. 5. 2023.