ANTI STARČEVIĆU - OCU DOMOVINE, uz 200. g. rođenja

ANTE STARČEVIĆ

VELIKI ZNAMEN MINULIH VREMENA

Povodom 200. obljetnice rođenja Ante Starčevića (1823. - 1896.) – OCA DOMOVINE, (kako ga je nazvao još za života njegov prijatelj i književnik Eugen Kumičić), koji je bez dvojbe najviše slavljeni hrvatski političar, kojemu i mi u Gimnaziji Sesvete odajem počast uz ovu veliku obljetnicu. Naši su učenici 4. razreda proučili bogati život i djelovanje Ante Starčevića i izradili digitalne plakate o njemu. Više o Starčeviću pogledajte na našoj izložbi u predvorju škole.

Starčević i političar i književnik, bio je više od svega etik. Pokazao je da se prava politika ne može voditi nemoralnim i nedostojnim sredstvima, a moralni su principi i u politici iznad svih egoističnih interesa. Starčević je čovjek je visokih političkih i etičkih ideala, a nije nikada idealizirao vlastiti narod. Mnogi se hrvatski političari još i danas pozivaju na Starčevića, želeći slijediti njegovu misao i njegov put. Starčević nije govorio samo svome vremenu, nego je svoje misli uputio i budućnosti. Već smo se uvjerili, da je znatan dio njegovih ideja stekao priznanje tek u naše doba. Starčević je bio idealist – čovjek ideala, no i danas u mnogočemu može biti i naš ideal. Budu li ljudi, poslije milenijskih gorkih iskustava u povijesti, smogli u sebi poticaja i snage da potraže bolje i ljudskije oblike koji će spriječiti ponavljanje povijesnih tragedija i otvoriti putove humanijim načelima, naš Starčević nam može i u tome biti pravi savjetnik i pouzdani vodič.

Što reći danas o Starčeviću, kad su se s ostvarenjem hrvatske države ispunili svi njegovi politički ciljevi, sve što je on kao političar i ideolog zamišljao i gradio? Starčević nam i danas može biti poticajna misao, neuništivi i neiscrpni stvaralački duh. Starčević je nacionalni vođa, istodobno i liberal, utemeljitelj hrvatskoga nacionalnoga bića i zagovornik univerzalnih građanskih prava, ideolog hrvatske države a istodobno promicatelj i zaštitnik građanskih sloboda. Bio je protivnik svakog populizma, imao je silni utjecaj na široke slojeve hrvatskoga naroda. I danas je potrebno čitati Starčevića, jer on je najbolja škola hrvatske misli, nacionalne energije, moralne čistoće, nacionalne nepopustljivosti, ali i svestrane tolerancije(Predgovor akademika Dubravka Jelčića u knjizi: Starčević, Ante. 1995. Književna djela. Matica hrvatska. Zagreb. Str. 34)

Pogledajte našu digitalnu publikaciju u ISSUU na poveznici:

Pripremile profesorica Suzana Pešorda i knjižničarka Ruža Jozić s učenicima 4. razreda

objavio: Ruža Jozić   datum: 12. 5. 2023.