VEČER MATEMATIKE 2022.

Večer matematike u Gimnaziji Sesvete

Po već dobro znanoj tradiciji i ove je godine prvog četvrtka u mjesecu prosincu održana Večer matematike u našoj školi. Doduše, bio je to ove godine Dan matematike, jer smo radionice provodili kroz cijeli školski dan (utakmica je ipak tu večer dobila prednost 😉 ).

Bila je ovo 10. Večer matematike koju organizira Hrvatsko matematičko društvo u suradnji sa školama i profesorima. Cilj je bio promovirati matematiku i prikazati ju u svjetlu u kakvom ju rijetki vide. Naime, matematika može, osim pukog računanja, biti i zabavna i zanimljiva. Tako smo ove godine imali mnoštvo radionica na kojima smo pokušali matematiku približiti našim učenicima.

Gotovo se čitav dan u predvorju škole održavala matematička igraonica profesorice Josipe Pavlić na kojoj su mogli sudjelovati svi učenici koji su se htjeli pozabaviti zanimljivim matematičkim igrama i zagonetkama. Moramo istaknuti da je predvorje škole bilo puno znatiželjnih učenika svakog odmora i zainteresirao je učenike svih uzrasta.

Za one nižih razreda profesorica Josipa Pavlić organizirala je  pub kviz u kojem se tražilo poznavanje matematike i njenih zakonitosti, jer i matematika se ponekad može svesti na teoriju.

Vedskom matematikom profesorica Snježana Đumlijan Marjanović poučila je učenike brzom računanju, ali i savjetovala ih kako poboljšati svoju koncentraciju i pamćenje.

Za one s avanturističkim duhom organiziran je Escape room pod vodstvom profesorice Dajane Kezerić u kojem su učenici pomoću rješavanja matematičkih problema pokušali 'provaliti' u školsko računalo.

Za starije učenike profesorica fizike i informatike Lucija Tustanić održala je radionicu pod nazivom Putovnica u kojoj su se učenici natjecali u tome tko će “obići” više gradova i pritom potrošiti najmanji novčani iznos.

Za ljubitelje serija, održala se radionica pod nazivom Big Bang koju je vodila profesorica fizike Mirjana Dabac. Bila je to društvena igra u kojoj su se učenici imali priliku zabaviti baš poput, svima poznatih, Sheldona, Penny, Leonarda i ostalih zanimljivih likova iz serije The Big Bang Theory.

A da ne ostanu zakinuti i oni koji vole umjetnost i ručni rad pobrinuli smo se na radionici Slike od konca. Tamo su učenici imali prilike izraziti svoja umjetnička umijeća te iglom i koncem doći do zanimljivih geometrijskih oblika. Na taj način su profesorice Mihaela Bahun Karanfiloski i profesorica fizike Ana Canjuga učenicima pokazale da se matematika nalazi i u umjetnosti. Sve je aktivnosti koordinirala profesorica Tatjana Zemljić.

Sudjelovalo je oko 200 naših učenika na radionicama i kao pomoć u organizaciji i provedbi svih aktivnosti. U školskoj je čitaonici knjižničarka postavila izložbu stručno-popularnih i zabavnih knjiga iz matematike.

Sve u svemu, dan je bio vrlo zanimljiv i produktivan. Uspjeli smo se malo odmaknuti od svakodnevice i učiti kroz igru. Zahvaljujemo svim učenicima (kojih je u jednom trenutku bilo previše da bismo ih prebrojali) koji su sudjelovali u ovogodišnjoj Večeri matematike, kao i profesoricama koje su sve ovo organizirale uz najmanje ometanje redovne nastave. Također, čestitamo svim učenicima koji su osvojili i poneku nagradu taj dan!

Nadamo se da ste se svi zabavili te da ćete nam se i iduće godine pridružiti na Večeri matematike na nekim novim i zanimljivim radionicama te da ćete matematici dati priliku da pokaže svoju toplu, zaigranu i zabavnu stranu. Vidimo se i iduće godine!

Pripremile: učenica Petra Kašnar 4.e, Tatjana Zemljić, prof. savjetnik i Dajana Kezerić, prof.

objavio: Jasmina Kontek   datum: 2. 12. 2022.