IZLOŽBA NSK HRVATSKA PISANA BAŠTINA U GIMNAZIJI SESVETE

Gostovanje izložbe „Hrvatska pisana baština u nastavi hrvatskoga jezika i povijesti od srednjeg vijeka do 19. stoljeća“ u Gimnaziji Sesvete

Izložba Hrvatska pisana baština u nastavi hrvatskoga jezika i povijesti od srednjega vijeka do 19. stoljeća bila je postavljena u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, od 3. do 21. studenoga 2022. Nakon Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu izložba Hrvatska pisana baština postavljena je u Gimnaziji Sesvete u sklopu manifestacije Sajam povijesti, od 21. do 28. studenoga 2022.

Izložba Hrvatska pisana baština u nastavi hrvatskoga jezika i povijesti obuhvaća izbor književnih, leksikografskih i povijesnih djela od 13. do 19. st. To su književna i povijesna djela od razdoblja srednjega vijeka, hrvatske renesanse, hrvatskog književnog baroka, predstavnici prosvjetiteljske književnosti u Hrvatskoj i prva faza hrvatskog romantizma, koji se poklapa s razdobljem hrvatskoga narodnog preporoda. Izložba predstavlja djela iz fonda Zbirke rukopisa i starih knjiga NSK, a koja su dio nastavnih programa hrvatskoga jezika i povijesti. Izabrana su djela na 17 izložbenih panoa predstavljena kroz književnopovijesna razdoblja od srednjega vijeka do 19. stoljeća, a zaseban dio izložbe posvećen je povijesti hrvatskoga jezikoslovlja.

Autorica ove izložbe je Kristina Judaš, djelatnica Zbirke rukopisa i starih knjiga Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, a  suautorice tekstova na izložbenim panoima su Iva Perinić i Karolina Tumbas, također djelatnice iz Zbirke rukopisa NSK-a. Postav izložbe u Gimnaziji Sesvete dogovorile su s djelatnicima NSK-a školska knjižničarka Ruža Jozić i profesorica Suzana Pešorda.

Izložbu Hrvatska pisana baština razgledali su svi naši učenici, uglavnom organizirano sa svojim profesorima hrvatskoga jezika, profesorima povijesti i sa školskom knjižničarkom. Nakon Gimnazije Sesvete izložba putuje od 29. studenoga do 10. prosinca na Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu. Nacionalna i sveučilišna knjižnica je objavila na svojoj mrežnoj stranici gostovanje izložbe u Gimnaziji Sesvete, na poveznici:

Evo nekih fotografija sa izložbe u prostoru Gimnazije Sesvete.

Pripremile i organizirale: profesorica Suzana Pešorda i školska knjižničarka Ruža Jozić

objavio: Ruža Jozić   datum: 1. 12. 2022.

« Ožujak 2024 »