EURO - NAŠ NOVAC

PREDAVANJE  EURO – NAŠ NOVAC

U Gimnaziji Sesvete održano je predavanje 2. 12. 2022. za naše učenike pod nazivom EURO – NAŠ NOVAC, koje su predstavile Ana Zorić, Ivana Žepić i Zvjezdana Kidrić iz Ministarstva financija. Predavanje smo organizirali u sklopu poboljšanja financijske pismenosti naših učenika i s obzirom na skoro uvođenje eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj, od 1. siječnja 2023. godine. U vrlo zanimljivom izlaganju saznali smo načine i prednosti ulaska Hrvatske u bankovnu uniju europodručja, kao njezina 20. članica i dublju integraciju u Europsku uniju. Čuli smo i značajne pojedinosti o zamjeni kune i procesu uvođenja eura u hrvatski platni sustav.

Kunu, kao simbol hrvatske novčarske tradicije, zadržavamo na kovanici od 1 eura, dok će druge eurokovanice krasiti naši nacionalni motivi: zemljovid Hrvatske i Gundulićev stih „O lijepa, o draga, o slatka slobodo“ na apoenu od 2 eura;  lik izumitelja Nikole Tesle nalazi se na apoenima od pedeset, dvadeset i deset centa; međunarodna oznaka za Hrvatsku (HR), spojena slova i ispisana na glagoljici kao jedinstveni tipografski znak nalaze se na kovanici od pet eurocenta. Zajedničko svim ovim kovanicama bit će hrvatska šahovnica.

Euronovčanice prikazuju arhitektonske motive u stilovima iz različitih razdoblja povijesti Europe (na jednoj strani su motivi prozora, a na drugoj motivi mostova koji povezuju zemlje Europe, s portretom Europe, likom iz grčke mitologije).

Uvođenje eura važan je korak u našem gospodarskom razvoju. Svrha je prelaska na euro dugoročno jačanje gospodarstva te podizanje životnog standarda hrvatskih građana.

Pripremile profesorica Ljiljana Dujmović i knjižničarka Ruža Jozić

objavio: Ruža Jozić   datum: 6. 12. 2022.