Europski dan jezika 2020.

EUROPSKI DAN JEZIKA U NAŠOJ ŠKOLI

Dana 26. rujna 2020. godine proslavili smo i obilježili Europski dan jezika u našoj školi.

Ovaj dan obilježava se svake godine od 2001. godine na inicijativu Vijeća Europe. Cilj obilježavanja Europskog dana jezika je promicanje bogate jezične i kulturne raznolikosti Europe te poticanje cjeloživotnog učenja jezika u školi i izvan nje.

Unatoč strogim epidemiološkim mjerama uspjeli smo organizirati još jedan dan za pamćenje. Kako bismo učenicima približili čim više europskih i svjetskih jezika potrudili smo se za njih organizirati niz zanimljivih predavanja i radionica. U tome su nam pomogli profesori stranih jezika, naši učenici poligloti, vanjski predavači i naravno moderna tehnologija, bez koje bismo u ova neobična vremena teško uspjeli doprijeti do tolikog broja učenika.

Učenica 4.d razreda Ena Gruić održala je zanimljivu radionicu  o španjolskom jeziku i kulturi koju su putem video poziva pratili učenici iz nekoliko razreda.

Najviše zaljubljenika u strane jezika ima u 2.d razredu. Učenica Karla Kamenjašević upoznala nas je s korejskim jezikom, učenik Marko Kovačev nam je pomogao progovoriti poljski, a s učenicom Mateom Buljan smo naučili osnove francuskog jezika.

Posebno su zanimljivi učenicima bili vanjski predavači i izvorni govornici španjolskog i japanskog jezika. Javili su nam se iz svojih domova putem video poziva i u svojim predavanjima nam predstavili kulturu i jezik zemalja iz kojih dolaze. Najzanimljivi dio predavanja bio je razgovor s predavačima koji su spremno odgovarali na sva pitanja učenika.

Posebno priznanje Vijeća Europe  dobila je učenica 2.e razreda Petra Kašnar. Učenica je prihvatila jezični izazov i na posebno osmišljenoj aplikaciji uspješno ispunila čak 38 izazova čime je osvijestila važnost učenja jezika za sporazumijevanje te naučila mnoštvo novih riječi i izraza.

Likovno nadareni učenici radili su na dizajnu slika koje ćemo prijaviti na natječaj za dizajn službene majice Europskog dana jezika 2021.

Uz profesore stranih jezika naše škole progovorili smo na ruskom, predstavljali se na talijanskom, naučili osnove češkog, proputovali svijetom na njemačkom, okušali se u rješavanju kviza znanja o jezicima na engleskom koristeći popularni digitalni alat Socrative.

I ove smo godine proslavili jezičnu raznolikost, potaknuli učenike na učenje stranih jezika, proširili njihove obzore i proveli u školi dan o kojem će se još dugo pričati.

Učite strane jezike jer Quot linguas calles, tot homines vales.

Veselimo se druženju i sljedeće godine.

Stručno vijeće stranih jezika Gimnazije Sesvete

objavio: Željka Župan Vuksan   datum: 29. 11. 2020.