OBILJEŽEN EUROPSKI TJEDAN MOBILNOSTI

Učenici Gimnazije Sesvete uključili se u obilježavanje EUROPSKOG TJEDNA MOBILNOSTI

Europski tjedan mobilnosti  održava se svake godine od 16. do 22. rujna u organizaciji Europske komisije, s ciljem poticanja malih i velikih gradova na uvođenje i promicanje održivih prijevoznih sredstava i pozivanje ljudi da iskušaju alternative vožnji automobilom. Ovogodišnja tema Europskog tjedna mobilnosti su “Zajednički javni prostori” te se naglašava važnost kvalitetne organiziranosti javnih prostora (ulice, trgovi, šetališta, parkovi …) koji nizom unaprjeđenja mogu izravno utjecati na kvalitetu života, osnažiti sigurnost, utjecati na razinu buke i zagađenje zraka. Grad Zagreb je i ove godine uključen u obilježavanje Europskog tjedna mobilnosti kroz organizaciju raznih aktivnosti, a sve kako bi se promicala važnost redovitog kretanja, vježbanja, vožnje bicikla, pješačenja i boravka na svježem zraku.

Na svojim je mrežnim stranicama Grad Zagreb objavio uz Europski tjedan mobilnosti sudjelovanje i učenika Gimnazije Sesvete izložbom MARKO POLO - Putovanje koje je promijenilo svijet, u suradnji s Narodnim sveučilištem Sesvete, a dostupno na poveznici:

Izložbu su radili učenici krajem prošle školske godine u sklopu projekta SLIKAMO I UČIMO, u Geografsko-povijesnoj skupini Gimnazije Sesvete s profesoricom Suzanom Pešorda i likovnoj grupi s profesoricom Inom Jozić te knjižničarkom Brigitom Kosić i vanjskom suradnicom Ružom Jozić. Povodom 700. obljetnice smrti svjetskog putnika i istraživača Marka Pola naši su učenici istražili život i putovanje Marka Pola, mjesta koja je na svojim putovanjima posjetio, susret Marka Pola s Kublaj kanom u Mongoliji, izumi koje je Marko Polo donio sa svojih putovanja po Dalekom istoku, njihov značaj za razvoj trgovine, svjetskog gospodarstva i budućih putovanja, kao i vezu Marka Pola i našeg otoka Korčule - Interpretacijski centar Marko Polo u Korčuli. Rezultate svoga rada i istraživanja učenici su predstavili na digitalnim plakatima.

Učenici Likovne grupe Gimnazije Sesvete uključili su se svojim radovima u školski projekt o Marku Polu i tehnikom slikanja na svili oslikali su geografske karte putovanja Marka Pola na Daleki istok, kao i karte s njegovog putovanja na povratku prema Europi i Veneciji. Uz rad na svili učenici su napravili ilustracije na plakatima vezane za Marka Pola i njegovo putovanje. Izložba je postavljena u Galeriji Narodnog sveučilišta Sesvete, kao i na Trgu Dragutina Domjanića, od 13. do 23. rujna 2024.

Organizator: Narodno sveučilište Sesvete – suradnica Roberta Topolovec Pulko, a fotografije na poveznici:

Partner: Gimnazija Sesvete i voditeljice projekta - profesorice Suzana Pešorda, Ina Jozić i Brigita Kosić.

Pripremile: Brigita Kosić, školska knjižničarka i Ruža Jozić, vanjska suradnica

objavio: Željka Župan Vuksan   datum: 2. 10. 2024.

« Listopad 2024 »