Rezultati istraživanja o samopoštovanju kod mladih

Učenici fakultativne nastave Škola i zajednica su se ove školske godine bavili problemom nedostatka samopoštovanja kod mladih.

Odabrali su ga radi opterećenosti obavezama koje im stvaraju pritisak na izvrsnost.

Proveli su istraživanje pod mentorstvom profesorice Sonje Jordanić Golub. Istraživanje je imalo više od 1068 ispitanika i provedeno je na uzorku učenika Gimnazije Sesvete, Srednje škole Jelkovec, XII. gimnazije te u 7. i 8. razredima sesvetskih osnovnih škola.

Uzorak je imao 52% muških, 44% ženskih, a 4% ispitanika nije se željelo izjasniti o spolu.

33% ispitanika su učenici 7. i 8. razreda, 35% ispitanika, 32% čine učenici 1. i 2. razreda srednjih škola, dok 35 % čine učenici 3. i 4. razreda srednjih škola.

S obzirom na spol postoje razlike u samopoštovanju u smjeru da dečki imaju značajno više samopoštovanje.

Na pitanje o tome koliko su zadovoljni sami sa sobom, prosječan odgovor na ljestvici od 1-5 je 3,68, što nam se pokazalo visokim rezultatom.

Na pitanje o tome bi li htjeli imati više samopoštovanja, prosječna ocjena na ljestvici od 1-5 je 3,32.

Na temelju rezultata zaključili smo kako nisku razinu samopoštovanja imaju učenici prvih i drugih razreda gimnazije s naglaskom na djevojke. Prema procjenama učenika, na njihovo samopoštovanje utječu najviše roditelji (63,1%), školski uspjeh (46,2%), vršnjaci (42,7%), na četvrtom mjestu su profesori i na zadnjem mediji.

Rezultati istraživanja nisu bili u skladu s očekivanjima. Ispostavilo se da srednjoškolci nemaju toliko nisko samopoštovanje, zbog čega je provedeno još 6 fokus grupa s učenicima iz svake generacije Gimnazije Sesvete i Srednje škole Jelkovec.

Na temelju fokus grupa zaključeno je kako učenici strukovnih škola nemaju problema sa samopoštovanjem, kao što je to slučaj kod gimnazijalaca.

Na pitanje otvorenog tipa o tome bi li što mijenjali na sebi, većina učenika je ogovorila da bi, najčešće nešto vezano za fizički izgled. To su bili odgovori npr. manji nos, više čelo, deblje usne, više mišića, mršavije noge i slično.

objavio: Sonja Jordanić Golub   datum: 6. 6. 2024.

« Rujan 2024 »