IZLET UČENIKA PRVIH RAZREDA U PARK PRIRODE PAPUK

LJEPOTE I BOGATSTVO PAPUKA

U ponedjeljak 27. svibnja 2024. učenici prvih razreda Gimnazije Sesvete išli su na jednodnevni izlet u Park prirode Papuk.

Zajedno s našim profesorima putovanje je započelo rano ujutro autobusom prema prekrasnoj destinaciji u srcu zapadne Slavonije. Nakon tri sata vožnje stigli smo do našeg odredišta, a  naša prva postaja bio je Geoinfo centar u Voćinu. Bili smo znatiželjni što ćemo saznati o geološkom bogatstvu Papuka. Uz stručno vodstvo, obišli smo centar i upoznali se s geološkom povijesti ovog područja. Vodič je objasnio kako su Papuk i njegova okolina bogati mineralima i fosilima te pokazao različite vrste stijena i minerala koji su ovdje pronađeni. Posebno sam se iznenadila da je pronađeno zlato na Papuku. Nakon posjete Geoinfo centru uputili smo se prema Jankovcu, jednom od najpoznatijih mjesta na Papuku.

Vožnja je prošla u veselom razgovoru i druženju. Kada smo stigli, imali smo slobodno vrijeme za istraživanje i uživanje u prirodi. Neki su se odlučili za šetnju, a neki su odmarali. Poslijepodne smo krenuli u obilazak Park šume Jankovac uz stručno vodstvo. Šetajući šumom i prekrasnim stazama, vodič je pričao o bogatom biljnom i životinjskom svijetu Papuka. Saznali smo mnogo o rijetkim i zaštićenim vrstama koje ovdje obitavaju, kao i o važnosti očuvanja prirodnih staništa. Najzanimljivija priča bila je o grofu Janku po kojem je ovo mjesto dobilo ime. Kada je sunce počelo zalaziti, bilo je vrijeme da se oprostimo od Papuka. Pomalo umorni, ali puni dojmova, ušli smo u autobus i započeli putovanje prema kući. Cijelim putem smo razgovarali. Neki su čak i spavali.

Izlet na Park prirode Papuk bio je nezaboravno iskustvo gdje smo naučili mnogo o prirodi, geologiji i povijesti ovog područja. Najbolji dio izleta je vjerojatno svima bilo putovanje autobusom i međusobno druženje. Sve u svemu bilo je odlično i veselim se još ovako dobrim izletima.

Sara Kralj, 1. b

objavio: Jasmina Kontek   datum: 5. 6. 2024.

« Rujan 2024 »