ZAGREBAČKI SPOMENICI - IZLOŽBA UZ DAN GRADA ZAGREBA

SPOMENICI  NA ZAGREBAČKIM ULICAMA I TRGOVIMA

Uz Dan grada Zagreba, 31. svibnja, učenici i profesori Gimnazije Sesvete predstavljaju školski projekt SPOMENICI NA ZAGREBAČKIM ULICAMA I TRGOVIMA. Grad Zagreb obiluje bogatim i lijepim spomenicima, ne u tolikom broju kao neke druge europske metropole, ali ipak ima jedan značajan broj spomenika i skulptura koji su postavljeni na javnim prostorima grada i dostupni turistima i žiteljima grada. Nekoliko je spomenika koji su prepoznatljivi ili bolje reći po kojima je Zagreb prepoznatljiv, kao što su spomenik banu Josipu Jelačiću, na glavnom zagrebačkom trgu, ili spomenik kralju Tomislavu, nasuprot Glavnog kolodvora. Spomenici su postavljeni ispred značajnih ustanova, na gradskim trgovima, na istoimenim ulicama ili su dio značajnih građevina.

Zagrebačka priča o spomenicima, usprkos devetostoljetnoj povijesti grada, započinje tek sredinom XIX. st., iako je već u 18. stoljeću  bio prvi poznati javni spomenik u gradu - Marijin stup na Markovu trgu. Godine 1866. na glavnom gradskom trgu podignut je prvi zagrebački svjetovni spomenik, konjanička skulptura bana Josipa Jelačića, djelo austrijskog kipara Antona Dominika Fernkorna. Do kraja XIX. st. grad je postao bogatiji za još devet spomenika podignutih u sjećanje na značajne povijesne osobe među kojima je i spomenik fra Andriji Kačiću Miošiću, djelo Ivana Rendića, prva zagrebačka javna skulptura jednoga hrvatskoga autora.

Kroz čitavo XX. stoljeće taj se proces nastavio promovirajući spomenike kao urbanistički element grada. Ističu se mnogi hrvatski kipari, kao što su: Ivan Meštrović svojim mnogobrojnim djelima, Frano Kršinić, Robert Frangeš Mihanović, Ivan Kožarić, Antun Augustinčić, Stjepan Gračan, Marija Ujević, Vanja Radauš, Tomislav Ostoja, Mladen Mikulin, Vlado Radas, Rudolf Valdec i dr.

Za naš smo projekt odabrali neke najpoznatije i najznačajnije spomenike u gradu Zagrebu, koje smo posjetili, a zatim istraživali u literaturi i dostupnim mrežnim izvorima. Osvrnuli smo se na jedan manji broj javnih spomenika u gradu Zagrebu, na zagrebačkim trgovima, ulicama, parkovima i javnim površinama, po kojima je Zagreb prepoznatljiv, i koji su postali simboli našega grada. Posebnu smo pozornost posvetili samo nekim zagrebačkim spomenicima, ne umanjujući time važnost i ljepotu svih drugih spomenika, osobito bista znamenitim Hrvatima u parku Zrinjevac, kao i na drugim lokacijama grada Zagreba. To su spomenici koji su djela i radovi naših poznatih kipara XIX. i XX. stoljeća. Učenici Likovne grupe odabrali su neke od ovih spomenika i izradili svoje viđenje kroz likovne radove u kojima su ilustrirali ili oslikali odabrane spomenike u tehnici olovke i tuša. Osobitu smo pažnju posvetili spomenicima i njihovim autorima, odnosno kiparima koji su ih izradili:

• Ban Josip Jelačić – Antona Dominika Fernkorna
  • Sveti Juraj u borbi sa zmajem – A. D. Fernkorna
  • Marijin stup s anđelima i fontanom – A. D. Frnkorna
  • Andrija Kačić Miošić – Ivana Rendića
  • Petar Preradović – Ivana Rendića
  • Kralj Tomislav – Roberta Frangeša Mihanovića
  • Zdenac života – Ivana Meštrovića
  • Josip Juraj Strossmayer – Ivana Meštrovića
  • Nikola Tesla – Ivana Meštrovića
  • Matoš na klupi – Ivana Kožarića
  • August Šenoa – Marije Ujević
  • Marija Jurić Zagorka – Stjepana Gračana
  • Tin Ujević – Mire Vuce
  • Marko Marulić – Vlade Radasa
  • Bacač diska – Vanje Radauša
  • Ante Starčević – Josipa Poljana

Sve naše radove i čitavo istraživanje u projektu pogledajte u priloženoj brošuri

Pripremile profesorice: Ina Jozić, Suzana Pešorda i knjižničarka Brigita Kosić s učenicima Likovne grupe i Istraživačke geografsko-povijesne skupine

objavio: Željka Župan Vuksan   datum: 29. 5. 2024.

« Rujan 2024 »