Učenička deliberacija u Zagrebu

U ponedjeljak, 20. svibnja 2024., u Kući Europe održana je uspješna učenička deliberacija u sklopu projekta „Raspravi i popravi“ organizirana u suradnji Hrvatskog debatnog društva i Predstavništva Europske komisije u Republici Hrvatskoj. Deliberacija je okupila učenike i učenice iz šest zagrebačkih srednjih škola: Gimnazija Sesvete, Humanistička gimnazija, I. tehnička škola Tesla, II. Gimnazija, V. Gimnazija i X. Gimnazija. Na deliberaciji je sveukupno sudjelovalo 70 sudionika i sudionica, mahom učenika i učenica iz navedenih škola i debatnog kluba koji djeluje unutar škola, predstavnika zainteresirane stručne javnosti i donositelja odluka (predstavnici Grada Zagreba, ZET-a i Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih).

Deliberacija je trajala gotovo 3 sata, tijekom kojih su učenici predstavili niz problema koje su prepoznali u svojim zajednicama, zajedno s inovativnim prijedlozima za njihovo rješavanje.

Pozivu na deliberaciju su se odazvali gospodin Josip Miletić kao predstavnik ZET-a, gospođa Irena Ištvanić kao predstavnica Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, gospođa Zrinka Lochert i gospodin Petar Latinčić kao predstavnici Gradskog ureda za obrazovanje, sport i mlade, gospođa Nataša Raus kao predstavnica Gradskog ureda za kulturu i civilno društvo te gospodin Marko Velzek kao predstavnik Gradskog ureda za mjesnu samoupravu, promet, civilnu zaštitu i sigurnost.

Nakon deliberacije, organizirana je kratka zakuska gdje su sudionici imali priliku za neformalno druženje i daljnju razmjenu ideja. Ovo je bila izvanredna prilika za učenike da se povežu s donositeljima odluka i dobiju uvide u procese koji oblikuju njihovu zajednicu.

pripremila: Eva Lokotar Vojnović, prof.

objavio: Sonja Jordanić Golub   datum: 28. 5. 2024.

« Rujan 2024 »