preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Zbor
Fakultativna
Vijesti

PREDAVANJE UKRAJINSKO-HRVATSKE VEZE

PREDAVANJE UKRAJINSKO-HRVATSKE VEZE – prof. dr. sc. LJUDMILA VASILJEVA, Sveučilište Ivan Franko, Lavov, Ukrajina

 

U petak 11. studenog 2022. ugostili smo u Gimnaziji Sesvete profesoricu kroatistike dr. sc. Ljudmilu Vasiljevu sa Sveučilišta Ivan Franko u Lavovu, koja je neko vrijeme boravila u Osijeku, te je na Filozofskom fakultetu u Osijeku održala predavanje na temu Ukrajinsko-hrvatske kulturne veze. Isto su predavanje imali priliku slušati i učenici naše škole.

Prof. dr. sc. Ljudmila Vasiljeva je započela svoje predavanje simboličnim video prikazom grada Lavova, usporedivši ga sa „najboljim i najvažnijim hrvatskim gradom, visoke kulture“- Zagrebom, naglasivši brojne poveznice i sličnosti Ukrajinaca sa Hrvatima. Istaknula je kako sličnosti potječu upravo iz zajedničke Austro-Ugarske države u kojoj smo živjeli. Tema predavanja bile su “Ukrajinsko-hrvatske kulturne veze“, u kojem se prof. dr. sc. Ljudmila Vasiljeva dotakla tema: ukrajinsko-hrvatske kulturne veze, početci, 19. st. i suvremenost. Prezentirajući ove teme govorila je o tragovima Hrvata u Ukrajini, novitetima i znanostima, početcima zajedničkih veza i književnosti, Bijelim Hrvatima… Istaknula je i važnost toponima, te ih navela kao jednu od sličnosti s Hrvatima, gdje je spomenula i glagoljicu te kune i grivnje. Navela je i važnost zakonika i kulturno-povijesnih te prirodnih spomenika u razvoju književnosti, umjetnosti i kulture. Najvažniji pisani izvori bili su Kyevski listići.


Obrađujući ovu temu usporedila je i način gradnje crkvenih objekata obje zemlje, koji je gotovo identičan. Dotaknula se i teme Vatroslava Jagića, te njegovog utjecaja na razvoj slavističke misli. Naime Vatroslav Jagić bio je poznati hrvatski slavist, te profesor na Bečkom sveučilištu, autor Enciklopedije slavenske filologije. Još neke od poveznica ovih dvaju naroda su: Stjepan Radić, hrvatski književnik i političar, koji je gimnaziju pohađao u Kijevu, u kojem je stanovao i školovao se. Značajan je i uvoz žita iz Odese kao i prodaja hrvatskog vina i maslinova ulja u Ukrajini.

Veliku važnost imaju i lavovski trgovci Jakob Kikinis, koji je prodavao vojničke kape u Zagrebu, te Eugen Viktor Feller koji je prodavao hrvatsku ljekovitu  vodicu “ELSA-FLUID” u Ukrajini. Ukrajinci i Hrvati su imali i značajne ekonomske i književne veze. Značajnu ulogu u promociji „zajedničke“ književnosti ima časopis „Vsesvit“, te brojni prijevodi djela s obje strane, kao i rječnici, ali i zbornici. Kao najveću poveznicu profesorica Ljudmila Vasiljevna je iznijela upravo „ratno iskustvo“, koje su nažalost iskusile obje naše zemlje. Posebno je istaknula i zahvalila se novinarima na poštenom izvješćivanju javnosti te političkim dužnosnicima Anici Djamić- hrvatskoj veleposlanici u Ukrajini, ministru obrazovanja Radovanu Fuksu, te predsjedniku vlade Andreju Plenkoviću, na podršci, pruženoj pomoći i solidarnosti s ukrajinskim narodom. Istaknula je i važnost Gladomora, u čijem je odvijanju prof. Ivo Banac pronašao inspiraciju za nastanak pojma „ravnodušnost“. Istaknula je Staljinovo naseljavanje novih naroda na mjesto ubijenih Ukrajinaca na njihovom prostoru. Predavanje je završila usporedbom još nekih poveznica, kao što je Ukrajinska ulica u Hrvatskoj, te Hrvatska ulica u Ukrajini te brojne spomenike hrvatskih i ukrajinskih značajnih ljudi u objema zemljama. Naglasila je kako je prvi službeni posjet hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana bio upravo Ukrajini. Predavanje je profesorica Ljudmila Vasiljeva završila mišlju: „prisjetimo se s vremena na vrijeme da je, barem geografski, centar Europe, kojoj svi tako silno težimo, kojih stotinjak kilometara jugoistočno od Lavova“. Iz predavanja možemo zaključiti da „ukrajinsko-hrvatski kulturni dodiri imaju jako dugu povijest“ te da povezanost i komunikacija imaju veliku važnost u razvoju kulture i umjetnosti, kao i u razvoju naroda i društva u cjelini. Zahvalila je Hrvatima na razumijevanju, pomoći i velikoj podršci u njihovoj borbi za slobodu vlastite zemlje.

Prof. dr. sc. Ljudmili Vasiljevoj zahvaljujemo na dolasku, izdvojenom vremenu i održanom predavanju. Gospođa Ljudmila Vasiljeva zahvaljuje prof. Suzani Pešorda i knjižničarki Ruži Jozić na pozivu i organizaciji ovoga susreta, a ravnateljici prof. Božani Sertić na ustupljenom prostoru i ugodnom prijemu u školi. Hvala i učenicima naše škole kao i profesorima na sudjelovanju u predavanju, a učenicama Ani Tomašek 3.b i Mariji Merdžo 1.a na intervjuu koji su održale i snimile s profesoricom dr. sc. Ljudmilom Vasiljevom, a poslužit će im u školskom projektu

       Pripremile: profesorica Suzana Pešorda i knjižničarka Ruža Jozić



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Ruža Jozić   datum: 15. 11. 2022.


 


BIOSIGURNOST


 


 

Kalendar
« Prosinac 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Prikazani događaji


Tražilica

 

Školska ambulanta Dubrava

Aleja lipa 1H


Nadležna liječnica za Gimnaziju Sesvete: dr. Ljiljana Josipović

Medicinska sestra: Antonija Čaćko

Parnim datumom prije podne / Neparnim datumom poslije podne

tel.: 2917-711

 




preskoči na navigaciju