NOĆ MUZEJA 2023.

Naša izložba TESLA – BLJESAK LJUDSKOGA UMA       u Narodnom sveučilištu Sesvete uz Noć muzeja

Tema Noći muzeja: MUZEJI IMAJU MOĆ, MUZEJI SU VAŽNI!

U vremenu kada se događaju nesagledive promjene u svim sferama života i rada – od dramatičnih klimatskih promjena, koje utječu na ukupne socijalne, ekonomske i sve druge segmente života, tako i katastrofalni potresi, poplave, posljedice rata na Europskom kontinentu, sve to dodatno pojačava osjećaj nesigurnosti i neminovno mijenja postavljene prioritete društava u cjelini i svakog pojedinca. Zadnjih godina porasla je svijest o važnosti održivog razvoja, kroz očuvanje prirode, društva i ljudske civilizacije, koja je ovim pojavama nepovratno ugrožena. U svim ovim procesima, muzeji imaju svoju važnu ulogu, imaju MOĆ, kako je svjetska muzejska zajednica izrazila u ICOM-u, pa i nova definicija muzeja objavljena uz Međunarodni dan muzej 18. svibnja 2022. godine, potvrđuje ovo određenje – odgovornost muzejske zajednice za prirodne, kulturne i ekonomske procese u društvu, za očuvanje materijalne i nematerijalne baštine za budućnost, za izgradnju zajednice i pojedinca.

Stoga se učenici i nastavnici Gimnazije Sesvete i ove godine pridružuju ovoj manifestaciji posjetom mnogim kulturnim događanjima u muzejima, galerijama i knjižnicama našega grada, kao i aktivnim sudjelovanjem u 18. NOĆI MUZEJA  na temu MUZEJI SU VAŽNI. Za tu smo prigodu postavili našu izložbu Tesla – Bljesak ljudskoga uma u galeriji Narodnoga sveučilišta Sesvete, za koju su naši učenici likovne grupe s profesoricama Inom Jozić i Ružom Jozić, izradili niz portreta Nikole Tesle, ilustracije njegovih izuma, kao i nekoliko stripova o Tesli, a sve uz 80. obljetnicu Tesline smrti (7. siječnja 1943.). Našu izložbu otvaramo upravo danas, 27. siječnja 2023., uoči Noći muzeja u NS Sesvete, uz nazočnost naših učenika.

Našu je izložbu u Narodnom sveučilištu Sesvete otvorio naš bivši učenik Roko Jurić, dugogodišnji član naše likovne grupe u Gimnaziji Sesvete, sada student Arhitektonskog fakulteta, iza kojega je ostalo bezbroj uspješnih likovnih i kreativnih radova u Gimnaziji Sesvete. Roko nije mogao odoliti i ne doći na otvorenje ove izložbe, jer je bio zadivljen mnogim kreativnim portretima, a osobito uspješnim stripovima o Nikoli Tesli.

Ovo je samo još jedna u nizu uspješnih akcija suradnje Centra za kulturu Narodnog sveučilišta Sesvete i Gimnazije Sesvete. Time i mi potvrđujemo moć muzeja i drugih kulturnih ustanova u očuvanju kulturne baštine svakoga mjesta, grada i čitavoga naroda, jer  Muzeji su važni!

Pripremile Ruža Jozić i Ina Jozić, Gimnazija Sesvete i suradnici NS Sesvete                     Vjekoslava Damjanović i Roberta Topolovec Pulko

objavio: Ruža Jozić   datum: 27. 1. 2023.