Ovaj mjesec: 1941

PARLAMENT MLADIH SLIVA RIJEKE SAVE

SUDJELOVANJE NA 10. PARLAMENTU MLADIH SLIVA RIJEKE SAVE

Učenici naše škole Vito Jovičić, Maja Kušeković, Lucija Rezo i Nina Sente pod vodstvom profesorice Suzane Pešorde sudjelovali su na 10. Parlamentu mladih sliva rijeke Save koji se održao od 13. do 15. listopada 2022. godine u Beogradu. Međunarodna komisija za sliv rijeke Save (ISRBC) ovogodišnju temu parlamenta povezala je s projektom pod nazivom Upravljanje izvanrednim situacijama u slivu rijeke Save (Water Contingency Management in the Sava River Basin -WACOM) čiji je glavni cilj smanjenje rizika za ljude i okoliš u slučajevima onečišćenja ili poplava. Projekt WACOM sufinanciran je sredstvima EU fondova (EDRF, IPA) u okviru Programa transnacionalne suradnje Interreg Dunav. Ciljevi projekta su: povećati ekološku svijest ljudi, posebice mladih, upoznati potencijale sliva rijeke Save, naučiti mlade kako se ponašati u izvanrednim situacijama kako bi se smanjila opasnost od poplava, onečišćenja i drugih izvanrednih situacija za ljude, dobra i prirodu.

Tim naše škole pod nazivom gerVu izradio je prezentaciju na zadanu temu Upravljamo izvanrednim situacijama i usredotočio se na prostor potoka Vuger koji protječe uz našu Školu. Koristeći digitalne vještine i znanja iz Geografije i drugih predmeta učenici su izradili rad zbog čije kvalitete su pozvani na 10. Parlament mladih sliva rijeke Save. Gostoljubivi domaćini učenici i njihove mentorice Turističko-ugostiteljske škole i Gimnazije Crnjanski, Beograd odmah po dolasku odveli su nas u šetnju gradom i pokazali nam najpoznatije znamenitosti grada. I sljedećeg dana bilo je izuzetno zanimljivo i aktivno; redala su se  predavanja na temu poplava i izvanrednog zagađenja voda.

Svi izabrani timovi iz srednjih škola (njih 7: iz Ljubljane, Samobora, Sesveta, Gradiške, Visokog i Beograda) predstavili su svoje radove i ukratko iznijeli svoja razmišljanja o zadanoj temi. Nakon predstavljanja radova, učenici su se uputili prema instituciji Srbijavode gdje su imali predavanja o prevenciji, reagiranju na poplave i zagađenju rijeka. Ondje su se upoznali s novom tehnologijom koja se koristi za danonoćno kontroliranje vodostaja rijeke i digitaliziranim daljinskim sustavom koji se koristi za kontrolu i upravljanje vodnim objektima. Nakon večere opet je bilo radno i održan je odabir novih predstavnika Parlamenta mladih, izabrani su predstavnici iz svake države sudionika (Slovenija, Srbija, Hrvatska i BiH). Dogovarane su i predlagane teme Parlamenta za iduću godinu, suradnja i susreti. Zadnjeg dana održane su i tri poučne radionice koje su vodili:  profesor dr. sc. Primož Banovec s Ljubljanskog sveučilišta, ing. Tomislav Novosel i ing. Marijana Gubić Horvat iz Zagreba, Hrvatske vode, i prof. Danijela Ždrale iz Civilne zaštite iz Sarajeva, BiH. Učenici su radeći u radionicama upoznavali konkretne aktivnosti: djelovanje civilne zaštite, događanja iznenadnog zagađenja i modeliranje prostora rijeka. Za kraj je slijedila simulacija poplave uz korištenje aplikacije koja je napravljena u sklopu WACOM projekta. Projekt i organizaciju Parlamenta mladih sliva rijeke Save izuzetno profesionalno i besprijekorno vodila je tajnica ISRBC-a, Ana Marinić, kojoj se zahvaljujemo i očekujemo intenziviranje suradnje.

Radeći u projektu i sudjelujući u radu Parlamenta, mnogo toga smo naučili, upoznali nove ljude, stvorili nova prijateljstva te vidjeli koliko je važno baviti se i brinuti o našim vodama, prirodi oko nje i očuvati ekološke vrijednosti prostora. Nadamo se i ostvariti intenzivniju suradnju između učenika srednjih škola sliva rijeke Save, a i uključiti učenike naše Škole i u neke druge projekte sa kojima smo se upoznali. Naš projekt gerVu i Parlament predstaviti ćemo na Međunarodnom danu voda u našoj školi, svečano uručiti certifikate učenicima o sudjelovanju, u nadi da će se i drugi učenici i mentori uključiti u ovakve projekte.

Pripremila profesorica Suzana Pešorda s učenicima 4.a razreda

objavio: Ruža Jozić   datum: 19. 10. 2022.