ZDRAVA PREHRANA ADOLESCENATA

Predavanje ZDRAVLJE I PREHRANA ADOLESCENATA

Alma Bunić

Nakon što smo uspješno odradili Projektni dan u Gimnaziji Sesvete, 4. svibnja 2022., čija je tema bila ZDRAVLJE, danas su naši učenici prvog razreda nazočili izvrsnom i vrlo korisnom predavanju Zdravlje i prehrana adolescenata, koje je održala Alma Bunić, autorica knjige Prehranom i vježbanjem do zdravlja. Budući da je Alma Bunić vrsna nutricionistica koja iza sebe ima niz održanih edukacija, predavanja i uspješnih rezultata rada s korisnicima, učenicima je ukazala kako da postave temelje zdravog življenja uz zdravu i raznovrsnu prehranu. Ispravna prehrana i rekreacija sjajan su put prema boljem osjećaju, većoj životnoj energiji i, na kraju, zdravlju.

Danas kada živimo drugačije životne stilove, nalazimo se u različitim etapama života, imamo različite razine tjelesne aktivnosti, postaje važno educiranje na području prehrane i nutricionizma te širenje poruke da je hrana nit koja nas povezuje s boljim i kvalitetnijim životom. Kako Hrvatska spada u jednu od najdebljih europskih nacija, predavačica Bunić je naglasila da će se Hrvati izliječiti od debljine kada shvate važnost fizičke aktivnosti i kretanja na prvom mjestu, i kada nauče zaobilaziti pekare, obroke planirati vikendom, nositi hranu sa sobom i uopće o njoj početi razmišljati na drugačiji način. O hrani trebamo razmišljati kao energiji za naše stanice i mozak, kao gradivni element, a ne da nam je hrana utjeha. Zato su nam važni i savjeti nutricionista i stručnjaka za zdravu prehranu.

Nutricionizam ili znanost o prehrani je mlada znanstvena disciplina, a bavi se razmatranjem odnosa između čovjeka i hrane, odnosno proučava sve ono što proizlazi iz tog odnosa. Radi se o primijenjenoj prirodnoj znanosti o hranjenju tijela i svim pojavama koje se reflektiraju na: psihološki, sociološki, fiziološki te biokemijski aspekt. Nutricionizam kao znanost ima važnu ulogu u shvaćanju mnogih procesa vezanih za prehranu i pojavu bolesti, raznih poremećaja, ali i u shvaćanju uloge prehrane kao modeliranja genetskog potencijala pojedinca. U nutricionizmu nema zdrave i nezdrave hrane, odnosno ono što jednoj osobi odgovara drugoj možda neće. Važno je da znamo da je pravilna prehrana osnova našeg življenja te da ona uvelike može pomoći u prevenciji bolesti ili barem ublažiti već postojeće. Najnovija istraživanja pokazuju da »biološka starost« našeg organizma određuje da li ćemo genetski oboljeti od neke bolesti ili nećemo. Ta »biološka starost« ovisi o tome kako se ponašamo prema svom tijelu – bavimo li se sportom, pušimo li ili ne te kako se hranimo.

U današnje je vrijeme sve više rasprostranjen način zdrave prehrane, jer veliki broj ljudi želi se pravilno hraniti i brinuti o svome zdravlju. Brze trendi dijete koje su prisutne danas među mlađom generacijom,  kratkoročnog su učinka i nisu dobre na duge staze. Svaka osoba ima svoj individualni genski kod i način na koji metabolizira masti, ugljikohidrate i proteine. Jedno je sigurno točno, a to je da ne mogu svi ljudi jesti istu vrstu namirnica niti mogu konzumirati istu vrstu dijete. Poruka je naše predavačice da se ne mijenja prehrana ili uvode neke dijete, bez dogovora sa stručnom osobom, osobito u dobi razvoja mladog čovjeka kojemu su potrebne sve vrste namirnica i nutritivnih elemenata. Zato, jedite često, jedite malo, a zdravo, jedite sve vrste namirnica i raznoliku hranu u razumnim i umjerenim količinama. O zdravoj prehrani pročitajte i u knjigama koje se nalaze u našoj školskoj knjižnici, trenutno su izložene u školskoj čitaonici, a o njima možete saznati iz biltena u prilogu, koji je pripremila školska knjižničarka.

Pripremile: Sanja Novaković prof. biologije i školska knjižničarka Ruža Jozić u                     suradnji s razrednicima prvih razreda

Priloženi dokumenti:
ZDRAVLJE,_POPULARNA_literatura.pdf (2.26 MB)

objavio: Ruža Jozić   datum: 10. 5. 2022.