Ovaj mjesec: 2003

MEĐUNARODNI DAN SJEĆANJA NA HOLOKAUST

Izložba ŽIDOVI U SESVETAMA

Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta i sprječavanja zločina protiv čovječnosti – 27. siječnja, ustanovila je Generalna skupština UN-a 2005. godine rezolucijom, kojom se želi podsjetiti na sve žrtve nacističkih režima tijekom Drugog svjetskog rata. Holokaustom su ispisane jedne od najmračnijih i najsramotnijih stranica u ljudskoj povijesti, a na svima nama je da se borimo protiv svih oblika rasizma i diskriminacije na osnovi etničke pripadnosti, kako bismo spriječili da se išta slično ikada više ponovi. Hrvatska, kao zemlja koja njeguje univerzalne ljudske i europske vrijednosti, sve čini kako bi očuvala sjećanje na nedužne žrtve i tragediju židovskog naroda, neprekidno promičući slobodu i jednakost svih ljudi, ljudsko dostojanstvo i nacionalnu ravnopravnost, koje su nepovredive civilizacijske vrijednosti koje baštini svako suvremeno demokratsko društvo.

Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta posebno se obilježava u europskim zemljama u kojim je tijekom Drugog svjetskog rata život izgubilo 53 milijuna ljudi, među kojima gotovo 31 milijun civila. Na današnji se dan prisjećamo svih strahota i nehumanosti koje je židovski narod, ali i pripadnici drugih etničkih manjina proživio tijekom Drugog svjetskog rata, što nas obvezuje da trajno upozoravamo na neprihvatljivost ekstremizma, isključivosti i bilo kog oblika nasilja, kao i da naraštaje koji dolaze odgajamo u duhu mira i istinske tolerancije, odnosno da ih učimo kako je poštivanje moralnih vrednota, vladavine prava te zaštita slabijih i drukčijih temelj opstojnosti i napretka demokratskog društva.

Na današnji se Dan s ponosom prisjećamo i hrabrih pojedinaca, poput 120 hrvatskih Pravednika među narodima, koji su se, izlažući vlastiti život, suprotstavili nepravdi i zlu da bi spasili svog bližnjeg. To su svijetli i hrabri primjeri iz kojih moramo i mi danas učiti, a to je bila i naša namjera istražujući s učenicima temu  Židovi u Sesvetama, čiji smo život i rad u Sesvetama te stradanja u vrijeme holokausta pokazali na našoj izložbi u predvorju škole.

Pripremili profesori povijesti i školska knjižničarka

Priloženi dokumenti:
Zidovi_u_Sesvetama.pdf (12.97 MB)

objavio: Ruža Jozić   datum: 26. 1. 2022.