2024-05-21 20:38:31

ODRŽANO PREDAVANJE O MARKU POLU

 

IZLOŽBA I PREDAVANJE O MARKU POLU u GODINI UNESCOVE KULTURNE BAŠTINE (2024.)

 

 Nije naš cilj, da postanemo kao drugi; potrebno nam je da se međusobno razlikujemo, da se naučimo vidjeti drugačije ljude oko sebe i da ih poštujemo zbog toga što jesu.“ (Hernmann Hesse)                                              

Izložba Marko Polo – Putovanje koje je promijenilo svijet, uz 700. obljetnicu njegove smrti, uz Svjetski dan kulturne raznolikosti 21. svibnja, koji je proglašen 2002. godine, i uz Godinu UNESCO-e svjetske baštine (2024.).

Donošenjem Univerzalne deklaracije UNESCO-a o kulturnoj raznolikosti, većina je država svijeta priznala kulturnu raznolikost kao zajedničku baštinu čovječanstva, jer sve kulture i civilizacije doprinose bogatstvu čovječanstva. Kulturna raznolikost je razvoj temeljen na toleranciji, međusobnom poštivanju, razumijevanju i prihvaćanju. Suradnja, otvorenost i spremnost za uvažavanje ljudi stranih kultura, ključne su odlike koje treba posjedovati u modernom svijetu kojega stvaramo. Kulturna raznolikost predstavlja simbol nastojanja da se poticanjem razvoja raznolikih svjetskih kultura spriječi unificirani razvoj svijeta. Zbog toga u razvoju međukulturalnog dijaloga najvažniju promjenu moramo učiniti sami, te naučiti cijeniti stranu kulturu, a pritom ne zaboraviti vlastitu.

U obilježavanju Svjetskoga dana kulturne raznolikosti vodili smo se idejom o spoznaji i vrijednosti kulturnih različitosti koje nas potiču da živimo u duhu mira, dijaloga i otvorenosti. Tome smo posvetili i naš projekt Marko Polo - Putovanje koje je promijenilo svijet!

 

Uz bogatu izložbu učeničkih plakata i likovnih radova, kao i kreativnih radova učenika na svili – karte putovanja Marka Pola, ovaj smo dan obogatili izvrsnim i zanimljivim predavanjem: Suvremena istraživanja o Marku Polu i Interpretacijski centar Marko Polo na Korčuli, koje je održao mr. sc. Vicko Marelić iz Interpretacijskog centra Marko Polo s Korčule. Naši su učenici mogli čuti puno zanimljivih detalja o samom Marku Polu, njegovu putovanju, životu na dvoru Kublaj kana i značaju kao svjetskog putnika i istraživača koji je Europu približio Aziji i azijski život Europljanima.

Otvorenju naše izložbe i predstavljanju projekta nazočili su uz mnoštvo naših učenika i profesora škole i suradnici iz lokalne sredine: predstavnici Knjižnice Sesvete, Narodnog sveučilišta Sesvete i Muzeja Prigorja Sesvete. Zahvaljujemo i našim učenicima koji su radili u projektu: Geografsko-povijesnoj istraživačkoj grupi i Likovnoj grupi Gimnazije Sesvete.

 

 

Voditeljice projekta, profesorice: Suzana Pešorda, Ina Jozić i knjižničarka Brigita Kosić.

 

 


Srednja škola Sesvete