2022-02-17 09:02:16 VELJAČA - MJESEC LJUBAVI ZAGREBU S LJUBAVLJU - AUGUST ŠENOA Izložbu portreta učenici likovne grupe Gimnazije Sesvete posvetili su najplodnijem hrvatskom piscu 19. stoljeća - AUGUSTU ŠENOI, uz 140. obljetnicu njegove smrti (1881.). Šenoa je najzagrebačkiji hrvatski književnik, za rodni je Zagreb bio neraskidivo vezan ne samo “zagrebačkom tematikom” opsežnoga književnoga opusa nego i službovanjem - nizom dužnosti koje je obnašao do smrti. Bio je gradski bilježnik i gradski senator, u čijoj ga je ulozi zatekao i veliki potres, koji je zadesio Zagreb 9. prosinca 1880. godine. Svoju ljubav prema rodnome gradu Šenoa je iskazao i u svojim književnim djelima s tematikom iz zagrebačke povijesti. Šenoi u čast posvećujemo naše likovne radove, koji se mogu pogledati i kao digitalna publikacija u ISSUU na mrežnom mjestu: https://issuu.com/rjozic/docs/_enoa_i_zagreb .
Izložbu pripremile profesorice Gimnazije Sesvete Ina Jozić i Ruža Jozić u suradnji s Narodnim sveučilištem Sesvete
Izl Šenoa nas je nadahnuo da čitamo njegova mnogobrojna djela, ali i da mu iskažemo svoju ljubav izradom niza portreta, koje su naši učenici Likovne grupe radili uz ovu Šenoinu obljetnicu.
Dokaz da je August Šenoa i danas aktualan, pokazuju njegove rečenice iz Diogenesa, historičke pripovijesti koju je pisao u 19. stoljeću. August Šenoa bio je veliki domoljub. Zagreb i Hrvatsku volio je kao majku, ali smatrao je da je samo ona ljubav prava koja nema povez preko očiju, istinska kritika također je znak ljubavi. Ovo je poruka velikog čovjeka koju nam je ostavio u nasljeđe, a koliko nas ima koji smo tu poruku vidjeli, pročitali, shvatili? Gledaj oko sebe, gledaj svoje vršnjake, našu mladež. O čem umuje to buduće pleme naše? Ja moram živjeti, vele, jerbo sam živ, pa kad sam već živ, hoće mi se živjeti lagodno. Dobro. A što je lagodono? Čim manje brige, čim manje muke, čim manje posla, čim manje nauke, jer misli jedu čovjeka. Od misli posijedi kosa. Posao te ubija, nauka muči. A čemu sve to? Život je ko i ljestve, na koje se sve više popinješ, sve sretniji postaješ. Treba li tome rada? Nipošto, tome se hoće junaštva, smionstva, drzovitosti. Da se mukom i naukom može steći sreća, luda je samo utjeha kmetskom sinu. Uspjeh opravdava sve na svijetu, a uspjeti se može samo pomoću sretnika, koje je visokorođena majka na sreću rodila. Prijateljstvo, rodbinstvo, protekcija pokretačice su svijeta, zato i ne treba muke, ne treba nauke koja sanja uvijek o cilju života, a napokon nije nego čislo godina, dana i časova, kome je narav propisala među. Ne pita se za cilj, već za vještinu života. Eto, kako umuje naša mladež. Zar nije tako? Prosudi posljedice, gledaj u praktički život. Svaki mladić koji je visoka roda zna da mu je na zemlji pričuvano mjesto. On to smatra svojom povlasti, svojim pravom. Ne pita on kakovo je to mjesto, već pita samo da li nosi zlatnih kamata. Ponudi mu mjesto generala, primit će ga. Ponudi mu mjesto velikog župana, primit će ga. Načini ga opatom, opatovat će. Postavi ga banom, banovat će. Za dužnost ga ne boli glava, za njegove dužnosti neke se brinu kmetački sinovi. Znanja i ne treba, znanje zamjenjuje vlast, vlasti se ne smiješ opirati. Mirnom dušom svlače i oblače ti ljudi svakim danom novo ruho, lakoumno skaču od jednog mjesta na drugo. Obiteljska sveza nije im nego sredstvom da okrijepe svoj poveljni ceh, a taj svoj ceh smatraju oni narodom. Skup svojih livada, oranica, vinograda smatraju svojom domovinom. Bezobzirnu svojevolju smatraju svojom slobodom. August Šenoa je za svoga kratkog života napravio, napisao i ostavio nam u nasljeđe toliko toga da ne bi stalo u dugovječni život nekoliko ljudi. Stalno se pitamo zašto je moralo biti da umre tako mlad, u 44. godini života? Ali kao da je znao da će prerano otići i s kakvim izazovima ćemo se stalno suočavati od njegovog doba do danas, ostavio nam je veliku poruku, moto svog života: Oj budi svoj! Al brat ti budi braći,
|
Srednja škola Sesvete |