2022-11-10 18:23:00

KULTURNA I JAVNA DJELATNOST ŠKOLSKE KNJIŽNICE

      

               KULTURNA BAŠTINA U PROGRAMU                     ŠKOLSKE KNJIŽNICE

Kulturna baština je tkivo naših života i društava. Okružuje nas u gradovima u kojima boravimo, doživljavamo je neposredno u krajolicima, u susretima s raznovrsnim arhitektonskim ostvarenjima, skulpturama, arheološkim kopnenim kao i podvodnim nalazištima. Ne čine je samo književnost, umjetnost i umjetnički predmeti već i tradicijska znanjai umijeća, zanati koje učimo, priče koje pričamo, hrana koju jedemo, glazba koju slušamo i filmovi koje gledamo. Kulturna baština okuplja zajednice i gradi zajedničko razumijevanje mjesta u kojima živimo. (Ministarstvo kulture  povodom otvaranja Europske godine kulturne baštine 2018.)

 

KULTURNE AKTIVNOSTI

Školski knjižničar kroz različite kulturne aktivnosti, obilježavanjem značajnih obljetnica znamenitih osoba i istaknutih pojedinaca iz hrvatske i svjetske kulturne povijesti, međunarodnih spomendana i blagdana, promovira temeljne vrijednosti i kompetencije koje promiču ove MP teme. U svom radu školska knjižničarka surađuje s voditeljima stručnih aktiva u školi, stručnim suradnicima i svim zainteresiranim za provođenje kulturne i javne djelatnosti škole.

U lokalnoj zajednici i dalje uspješno provodimo kulturne aktivnosti u suradnji s Knjižnicom Sesvete – suradnik Ivan Babić i Mihael Bily; Narodnim sveučilištem Sesvete – voditeljica Vjekoslava Damjanović i Roberta Topolovec Pulko; Muzejom Prigorja u Sesvetama – Damir Fofić, Morena Želle i ostali suradnici Muzeja, kao i s kulturnim institucijama u gradu Zagrebu: NSK, KGZ, HAZU, muzeji, galerije, kazališta, nakladničke kuće i sl. Tijekom školske godine knjižničarka provodi i druge kulturne aktivnosti, obilježava važne obljetnice ili međunarodne dane, izložbom, susretom, recitalom, kreativnom radionicom ili nekom drugom aktivnošću s učenicima: Knjižna BOOKA u NSK, Sesvetski pjesnički maraton i druge aktivnosti, u suradnji s Knjižnicom Sesvete, Narodnim sveučilištem Sesvete i ustanovama u kulturi grada Zagreba.

 

U posebnom prilogu dajemo popis provedenih aktivnosti u GIMNAZIJI SESVETE tijekom čitave GODINE ČITANJA 2021. Planirane aktivnosti koje provodimo s učenicima tijekom ove školske godine bogate su i raznolike, a o njima smo napisali izvješća ili prikaz na mrežnoj stranici škole u rubrici AKTUALNOSTI. Više u našoj tabeli sa svim prikazanim aktivnostima u prilogu GODINA ČITANJA u Gimnaziji Sesvete.

 

Oslikana slova u natpisu GODINA ČITANJA, s portretima velikih književnika čije smo obljetnice slavili u Godini čitanja. Rad naše likovne grupe s profesoricom Inom Jozić. Tekstove i prezentacije pripremila školska knjižničarka Ruža Jozić. Ove smo radove izlagali u NSK, uz Knjižnu BOOKU 2022., kao i uz naš Otvoreni dan Gimnazije Sesvete. Više u digitalnoj publikaciji na poveznici: 

https://issuu.com/home/published/godina_itanja_oslikana_slova

 

RENESANSNA KNJIGA I GOZBA - radionica uz 

PROJEKTNI DAN U GIMNAZIJI SESVETE: tema ZDRAVLJE

Voditeljice: Marija Križanac, Ana Vugdelija i Ruža Jozić

Bašćinu gledajuć, oh koli lipa je! 

(P. Hektorović: Ribanje i ribarsko prigovaranje, stih 500)

Upoznajmo i naučimo napraviti neka jednostavna i zdrava jela naših baka, a naši su ih renesansni književnici spominjali u svojim književnim djelima!

Više u Maloj kuharici na poveznici: 

https://issuu.com/home/published/mala_renesansna_kuharica

Kulturne aktivnosti školske knjižnice u školskoj godini 2021./2022.

        RUJAN

Međunarodni dan pismenosti, 8. rujna – Istraženo i pripremljeno s učenicima: Povijest čitanja; vrste pismenosti, osobito čitalačka pismenost učenika u Godini čitanja i dr.; S obzirom na sve okolnosti i odgodu održavanja Olimpijskih igara 2020. ipak su održane ove 2021. godine u Tokiju. U čast Olimpijskih igara i poruke koju nose sportašima i svijetu, posvetili smo i naš školski natječaj pod nazivom: OLIMPIJSKI KRUGOVI – Haiku krugovi koji se šire. Dani europske kulturne baštine - 23. rujna,  DANTE ALIGHIERI – 700. g. smrti (13. rujna 1321.); učenici čitaju Dantea na talijanskom i hrvatskom jeziku; izložba, istraživanje, ilustracije Danteova portreta, kviz za učenike. Sve pripremile Ruža Jozić i prof. Jasmina Kranjčević Ćosić.

 

             LISTOPAD

Europski dan jezika koji se slavi 26. rujna svake godine aktivnostima kojima se slavi jezična raznolikost Europe i promiče učenje jezika. Posvećujemo ga CHARLESU BAUDELAIREU, uz 200. obljetnicu rođenja (9. 4. 1821.); učenici čitaju njegovu poeziju hrvatskom jeziku; izložba plakata, njegovih knjiga i prijevoda u školskoj čitaonici. Mjesec hrvatske knjige manifestacija je kojom se od 15. listopada do 15. studenoga nastoji poticati čitanje različitim programima na državnoj i lokalnoj razini. U fokus ovogodišnje manifestacije stavljaju se hrvatski autori odnosno hrvatska knjiga, a tema glasi Hrvatski autori u Godini čitanja, a moto Ajmo hrvati se s knjigom! Postavljena izložba posvećena razvoju knjige tijekom povijesti: KNJIGE KOJE SU MIJENJALE POVIJEST; cilj je pojačati interes učenika za knjigu i čitanje, predstavljanje autora i knjiga i sl. Književni susret – Maša Kolanović, 21. 10. 2021. u predvorju škole, organizirala prof. Draženka Čutura, uz sudjelovanje knjižničarke i učenika 2. razreda. Razne aktivnosti tijekom Godine čitanja 2021., pripremiti s učenicima DAN KNJIŠKIH LIKOVA; izrada ilustracije za pročitanu knjigu; do kraja Mjeseca knjige, krajem studenoga 2021., a akcija je provedena u suradnji s likovnom grupom i čitateljskim klubom pod nazivom ČITAMO, SLIKAMO, PIŠEMO. Likovni radovi učenika predstavljeni su na izložbi u školi.  Dan rječnika obilježava se 16. listopada, na dan rođenja američkog leksikografa Noaha Webstera, autora djela An American Dictionary of the English Language – izložba najpoznatijih rječnika raznih jezika u školskoj knjižnici. Ujedno obilježavamo i prvi rječnik hrvatskoga jezika: Rječnik pet najuglednijih europskih jezika: latinskoga, talijanskoga, njemačkoga, dalmatinskoga i mađarskoga, Fausta Vrančića. (PPT poslan učenicima u Teamse) Dan kravate, obilježen zajedno s rječnicima pod motom: KRAVATA OKO KNJIŠKOG VRATA, u školskoj čitaonici, uz sudjelovanje 2. b i 2.c razreda.

       STUDENI

Dan hrvatskih knjižnica obilježava se 11. studenoga, u Mjesecu hrvatske knjige. Ustanovljeno od HKD-a, 2010. g. kako bi javnost stekla uvid u aktivnosti i djelovanje knjižnica. Postavljena izložba GLAGOLJICA U GOSTIMA, uz sudjelovanje 6 hrvatskih škola i Bugarsko veleposlanstvo, radovi učenika i svečano otvaranje uz nazočnost uzvanika iz lokalne zajednice i bugarska veleposlanica Genka Georgieva. Naši su učenici Likovne grupe i Čitateljskog kluba za tu prigodu uradili svoje radove pod nazivom ČITAMO, SLIKAMO, PIŠEMO GLAGOLJICU, koji su uz našu oslikanu glagoljicu bili izloženi na ovoj velikoj izložbi. Ove smo radove učenika prijavili i na međunarodno natjecanje Kreativna industrija, EFOS Osijek.

Svjetski dan znanosti za mir i razvoj, 10. studeni (UNESCO, 2001. g.): Znanstvenici koji su promijenili svijet (odabrati jednoga ili više njih) – istoimena izložba koju priprema knjižničarka s prof. T. Zemljić i I. Bosak Čupić, a učenici su u predvorju škole pripremili pokuse iz fizike. Tjedan svemira (4.-11. 10.) obilježen je izložbom plakata ŽENE U SVEMIRU i popularnom literaturom u predvorju škole, predavanjem za učenike, promatranje teleskopom, radionicama i drugim aktivnostima profesora fizike s učenicima.  Velika obljetnica književnika F. M. DOSTOJEVSKOGA – 200 g. rođenja (11. 11. 1821.) – izložbom završavamo Mjesec hrvatske knjige 2021. i akcijom: Čitamo Dostojevskoga!, izložba knjiga i plakata u čitaonici, a učenici su čitali po izboru njegove knjige  VUKOVARU S LJUBAVLJU, uz 30. obljetnicu stradanja Vukovara i Škabrnje u Domovinskom ratu: izložba knjiga i plakata u predvorju škole, priredba u holu škole, recital poezije, nastup školskog zbora, glazba i film o Vukovaru, paljenje svijeća ispred škole i uz spomenik poginulim braniteljima Sesveta.  Domovinski rat u književnim djelima – akcija poticanja čitanja učenika, u suradnji sa prof. Suzanom Pešorda. Predavanje za učenike Moj tata u logoru – održala je naša bivša učenica Erika Perić, koristeći vlastite dokumente i fotografije svoga oca, 175 dana iz logora u Kninu.

            PROSINAC

Svjetski dan znanosti za mir i razvoj, 10. studeni (UNESCO, 2001. g.): Znanstvenici koji su promijenili svijet (pomjeren datum održavanja zbog izložbe Glagoljica u gostima) – istoimena izložba koju priprema knjižničarka s prof. Zemljić i Bosak Čupić, te učenici u predvorju škole pripremaju pokuse iz fizike. Večer matematike – 2. i 3. prosinca 2021. izložba plakata znanstvenika te popularnih knjiga i plakata uz sve ostale aktivnosti koje su provedene u organizaciji profesora matematike i fizike. Gustave FLAUBERT – 200. g. rođenja (12. 12. 1821.) – obilježeno izložbom knjiga u čitaonici i digitalnom publikacijom za učenike u ISSUU. Meridijani predstavljaju svoje knjige ADVENT U ZAGREBU i UNESCO – vodič kroz svjetsku kulturnu baštinu, sudjeluju autori knjiga Hrvoje Dečak i Petra Somek. Održano 6. 12. 2021., organizirale Suzana Pešorda i Ruža Jozić za učenike 4. razreda.   Poticanje čitanja: ČITAMO putopise i povijesne romane – organizirale Ruža Jozić i Suzana Pešorda s učenicima 1. i 4. razreda.  Poticanje čitanjaČITAMO POD BOROM, božićne priče i pjesme, osobito HRVATSKA BOŽIĆNA LIRIKA – pripremile prof. Draženka Čutura, Željka Župan Vuksan i Ruža Jozić s učenicima.  

SIJEČANJ

Dan međunarodnog priznanja RH – 15. siječnja 1992., 30. godina, izložba u predvorju Domovina u slici i riječi. Sudjelovanje na SAJMU POVIJESTI u Agronomskoj školi u Dubravi, susretu prof. povijesti i predstavljanju istraživačkih radova učenika o zavičajnoj povijesti. Naši su učenici s prof. Suzanom Pešorda predstavljali svoje istraživačke radove, a knjižničarka je za tu prigodu pripremila plakate iz povijesti i kulturne baštine Sesveta, koje su učenici s prof. Pešorda izložili na Sajmu povijesti. Noć muzeja 2022. (zadnji petak u siječnju), manifestacija koju provode muzeji diljem Hrvatske, a organizira je Hrvatsko muzejsko društvo. U suradnji s Narodnim sveučilištem Sesvete postavljamo našu izložbu KULTURNA BAŠTINA SESVETA, koju smo radili zadnjih godina kao istraživačke radove učenike, uz likovne radove učenika. Pripremile prof. Suzana Pešorda, Ina Jozić i knjižničarka Ruža Jozić u suradnji s vanjskom suradnicom Robertom Topolovec Pulko NS Sesvete. Uz Dan sjećanja na žrtve HOLOKAUSTA, 27. siječnja, izložba plakata i knjiga:  Književna djela s tematikom holokausta u predvorju škole, a prof. povijesti na nastavi ukazuju na značaj ove teme u nastavi. Jean-B. MOLIERE – 400. g. rođenja (15. 1. 1622.); Jean-Baptiste Poquelin, poznatiji kao Molière, francuski komediograf, scenarist i književnik, jedan od najvećih svjetskih komediografa i najcjenjenijih književnih autora u zapadnoj kulturi uopće. Izložba u školskoj čitaonici, a prof. hrvatskog jezika obrađuju njegovo djelo Škrtac u lektiri i na taj način odaju počast velikom piscu uz ovu obljetnicu. Dramska grupa s prof. Ž. Župan Vuksan priprema kolaž njegovih tekstova s učenicima i digitalne plakate.   August ŠENOA – 140 g. smrti – 13. 12. 2021.; 150. godina od objave Šenoinog romana Zlatarovo zlato 1871.; izložba i ilustracije naslovnica u suradnji s likovnom grupom; literarni natječaj za učenike: Zagrebulje naših dana, učenici pišu po uzoru na Šenoine Zagrebulje, a ovu izložbu postavljamo u veljači 2022. u Narodnom sveučilištu Sesvete uz Valentinovo: August Šenoa - Zagrebu s ljubavlju: pripremaju Ruža Jozić, Ina Jozić i Roberta Topolovec Pulko iz NS Sesvete.

Molièreu uz 400. obljetnicu rođenja - Čudan je posao nasmijavati čestite ljude.

Kazališni svijet i Francuska slavit će od siječnja 2022. četiri stoljeća od rođenja jednog od najvećih pisaca na francuskom jeziku i književnog velikana svjetske književnosti. Obilježava se 400. godina rođenja velikog francuskog komediografa Jeana Baptistea Poquelina, poznatijeg kao Molière. Molièreu pripada izuzetno mjesto u svjetskoj književnosti. Njegove brojne komedije izvode se i danas na mnogim pozornicama svijeta i nisu izgubile ništa od izvornog smisla za humor i problematike koja nikada ne zastarijeva. Bezbrojni prijevodi i prerade njegovih komedija Molièreova vremena, od 17. stoljeća do danas, samo potvrđuju tezu da je on jedan od najpopularniji komediografa svih vremena. Brojna Molièreova djela nadživjela su stoljeća i postala klasici.  Njegovi likovi poput Škrca, Tartuffea ili Harpagona do danas su ostali neizostavni kazališni likovi, uvijek aktualni i uvjerljivi. Više o Moliereu na izložbi u školskoj čitaonici i u digitalnoj publikaciji ISSUU na poveznici: https://issuu.com/rjozic/docs/moli_re_j._b._poquelin   SESVETSKA BALADA VESNE PARUN - uz 100. obljetnicu rođenja pjesnikinje

U Godini čitanja 2021. i školskoj godini 2021./2022. u kojoj obilježavamo velike obljetnice hrvatskih i svjetskih književnika, za školski smo projekt i istraživački rad odabrali najveću hrvatsku pjesnikinju VESNU PARUN, uz njezinu 100.tu obljetnicu rođenja (10. travnja 1922.). Naš projekt nosi naziv SESVETSKA BALADA VESNE PARUN, s obzirom da je pjesnikinja 40.tih i 50.tih godina prošloga stoljeća živjela i stvarala baš u Sesvetama. Istraživački rad provode učenici Čitateljskog kluba Gimnazije Sesvete s profesoricom Željkom Župan Vuksan, koji su sa knjižničarkom Ružom Jozić posjetili Muzej Prigorja i upoznali ostavštinu pjesnikinje koja je pohranjena u Muzeju Prigorja. Likovne radove i ilustracije Paruničinih pjesama izradili su učenici naše Likovne grupe pod mentorstvom prof. Ine Jozić, u suradnji sa školskom knjižničarkom. Čitav smo projekt predstavili u travnju 2022. godine u školi, a izložbu smo pokazali i u NSK na Knjižnoj BOOKI 2022. više u digitalnim publikacijama na poveznicama:

https://issuu.com/rjozic/docs/vesna_parun_poezija_u_slici

https://issuu.com/rjozic/docs/vesna_parun_ivot_i_knji_.rad

  ČESI U ZAGREBU - školski projekt

Istražujući Čehe koji su tijekom minulih stoljeća djelovali u Zagrebu, u kojem su zajedno s drugim građanima živjeli i radili u međusobnom prijateljstvu i ostavili zapažene plodove svoga djelovanja u brojnim područjima, naišli smo na velik broj takvih osoba koje zaslužuju trajni spomen u povijesti grada Zagreba. Doprinos doseljenih Čeha i češke manjine Zagrebu.  Učenici istražuju djelovanje i doprinos Čeha razvoju kulturnog i javnog života Zagreba u 19. i 20. stoljeću, u različitim oblastima te predstavljaju rezultate svoga rada prema tematskim područjima koja su istraživali:

književnici češkog podrijetla koji su doprinijeli razvoju hrvatske književnosti ili su oblikovali hrvatski književni identitet, kao što su: August Šenoa, Vjenceslav Novak i Milutin Cihlar Nehajev; glazbenici -  Ivan Zajc, Fran Lhotka, Franjo Pokorni i Vaclav Huml;   glumci i kazališni djelatnici -  Marija Ružička- Strozzi, Nina Vavra, Josip Freudenreich, A. Grund; arhitekti i graditelji - Ivan Either, Bartol Feldbinger ,  Vjekoslav Bastl i Lavoslav Kalda; likovni umjetnici - Mila Wood (kiparica); znanstvenici - Gustav Janeček, Đuro Pilar, Oton Kučera, Albert Bazala; Karel Zahradnik područje medicine i veterine - Dragutin Mašek, Eugen Podaubsky; područje sporta - Franjo Hochman, Josip Hanuš; Osobitu  pažnju posvećujemo Češkoj besedi u Zagrebu, njezinom osnivaču Josefu Lavoslavu Friču (1874.), aktivnostima toga društva.  Nakon ovoga učenici su istražili i Česi u Sesvetama. Više u našim digitalnim publikacijama na poveznicama:

https://issuu.com/rjozic/docs/_esi_u_zagrebu

https://issuu.com/rjozic/docs/_esi_u_sesvetama


Srednja škola Sesvete