Black History Month

U Sjedinjenim Američkim Državama ali i diljem svijeta veljača je poznata pod nazivom Black History Month – mjesec je to u kojem se obilježava afroamerička povijest s ciljem podizanja svijesti i odavanja priznanja važnim a često zanemarenim postignućima svih Afroamerikanaca. Vrijeme je to kada razgovaramo o američkoj povijesti, pokušavamo shvatiti prošlost ali i sadašnjost Afoamerikanaca u SAD-u.

Zašto veljača?  U veljači obilježavamo rođendane jednog od najpoznatijih boraca za slobodu robova Fredericka Douglassa te američkog predsjednika Abrahama Lincolna, zaslužnog za ukidanje ropstva u SAD-u.

Već treću godinu za redom ovaj mjesec obilježavamo uz potporu Američkog kutka – suradnja Knjižnica Grada Zagreba i Veleposlanstva SAD-a. Prije dvije godine imali smo izvanrednu priliku čak tri puta prisustvovati radionicama i razgovarati s Fulfbright stipendistom Kahlilom Eppsom - o njegovom rodnom gradu Washingtonu, o studiju u Inidani te o borbi Afroamerikanaca za svoja građanska prava. Prošle godine smo prisustvovali predavanju „My Family Story“ gospođe Wylite L. Bell iz Veleposlanstva SAD-a koja nam je govorila o povijesti ropstva u vlastitoj obitelji te svojim stavovima i iskustvima. A u karanteni u ožujku i travnju prošle godine smo ostvarili suradnji s još jednom Fulbright stipendisticom, Tianom Morris koja nam je govorila o svom iskustvu studija u Americi, kulturološkim razlikama, te o medijskoj pismenosti i medijskom prikazu aktualnih događaja u America tada – ubojstvu Georga Floyda i protestima pokreta Black Lives Matter.  Ove godine smo se okrenuli glazbi i prisustvovali jazz radionici Joea i Lele Kaplowitz pod naslovom Jazz on Wheels te predavanju Josip Ćirića Blues: o glazbi, kulturi i enciklopediji i radionici Tomislava Golubana Blues 4 Teens.

U sklopu fakultativne nastave Američke kulture i civilizacije učenici su sami izabrali važne Afroamerikance i predstavili ih digitalnim plakatima a sve smo objedinili u knjizi koju možete prolistati na sljedećoj poveznici:

Razgovarali o Martinu Lutheru Kingu i Rosi Parks, a sada nam slijedi i film Freedom Writers te knjiga Freedom Writers Diary koja se, između ostalog, bavi problemima svih manjina u SAD-u te važnim pitanjima rasizma i diskriminacije u svijetu općenito – kako u prošlosti, tako i danas.

Uključili smo se i u projekt PenPals Schools pod nazivom Race in America. Projekt je to koji omogućuje učenicima da čitaju tekstove i gledaju video zapise o temi rase i rasizma u Americi, borbi za građanska prava te da o svemu izraze vlastito mišljenje i podijele ga sa svojim vršnjacima diljem svijeta. Na taj način uče o povijesti i bolje razumiju probleme u sadašnjosti, komuniciraju na engleskom jeziku sa svojim vršnjacima, razvijaju IKT vještine i stječu bitna znanja iz domene građanskog odgoja i obrazovanja.

objavio: Vlatka Ostojić   datum: 28. 2. 2021.

« Ožujak 2024 »