Sudjelovanje naših učenika u HTV-ovoj emisiji Prizma

Učenici predstavili naše radove o nacionalnim manjinama u emisiji Prizma

Dana 15. ožujka 2023. učenici Gimnazije Sesvete sudjelovali su u HTV-ovoj emisiji Prizma, koja se bavi problematikom nacionalnih manjina u Republici Hrvatskoj.

S obzirom da se mi u Gimnaziji Sesvete već par godina bavimo ovom tematikom, urednici emisije odabrali su baš našu školu za snimanje priloga o životu i doprinosu nacionalnih manjina razvoju grada Zagreba i pojedinih njegovih dijelova.

Učenici naše škole predstavili su istraživačke radove koji se odnose na  područje doprinosa nacionalnih manjina razvoju Zagreba, kao i razvoju našega područja Sesveta. Zadnjih par godina istraživali smo ove teme: Česi u Zagrebu, Česi u Sesvetama, Židovi u Sesvetama, Ukrajinci u Zagrebu i u Sesvetama, istaknuti pripadnici nacionalnih manjina u Hrvatskoj kao što su Ivan Zajc, August Šenoa, Lavoslav Ružička, Nikola Tesla i drugi.

Da bismo cijenili i poštovali druge ljude, narode i kulture, trebamo ih prvo upoznati! Ovakvim istraživanjem upoznajemo, prihvaćamo i vrednujemo različitosti u svom gradu; istinski upoznajemo sebe i svoju okolinu te izgrađujemo međuljudske odnose u kojima se razlika prihvaća i potvrđuje kao bogatstvo. Razvijamo kulturalne odnose u kojima svijest o značenju vlastite kulture omogućuje prepoznavanje prava i vrijednosti drugih kultura. Upravo takav pristup razmatranju problema interkulturalizma omogućuje bolje i dublje upo­znavanje ne samo drugih i drukčijih od nas, već i nas samih, jer poznavanje i prepoznavanje različitosti put je prema otvorenosti, komunikaciji i međusobnom razumijevanju u društvu.

U snimanju emisije sudjelovali su učenici drugog razreda i 4.a razreda, knjižničarka Ruža Jozić i profesorica Suzana Pešorda.

Emisija Prizma emitirana je u subotu, 18. ožujka 2023. u 10:45 sati na HRT1 (poveznica je u nastavku):  https://hrti.hrt.hr/home.

Pripremile profesorica Suzana Pešorda i knjižničarka Ruža Jozić s učenicima 2. i 4. razreda

objavio: Ruža Jozić   datum: 24. 3. 2023.