DAN SJEĆANJA NA ŽRTVE HOLOKAUSTA

MEĐUNARODNI DAN SJEĆANJA NA ŽRTVE HOLOKAUSTA

Rat je svemu ukrao ljudski smisao!  (Miroslav  Krleža)

U povodu obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta, 27. siječnja, u predvorju Gimnazije Sesvete postavljena je izložba posvećena holokaustu. Na izložbi je prikazan i naš školski projekt Židovi u Sesvetama, koji smo proveli u suradnji s Muzejom Prigorja Sesvete.

Povodom Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta, uoči presjedanja RH Međunarodnim savezom za sjećanje na holokaust, u četvrtak, 19. siječnja 2023. u Kinu Tuškanac održao se seminar pod nazivom „Wannsee konferencija – konačno rješenje židovskog pitanja“, kojeg su organizirali Centar za promicanje tolerancije, Zaklada Konrad Adenauer, Goethe-Institut Hrvatska, Agencija za odgoj i obrazovanje i Festival tolerancije Zagreb. Seminar se održao za nastavnike zagrebačkih osnovnih i srednjih škola, učenike 4. razreda gimnazija i strukovnih škola, uzvanike i zainteresiranu javnost. U sklopu seminara prikazan je film Matti Geschonnecka Wannsee konferencija koji opisuje sastanak vodećih predstavnika nacističkog režima 20. siječnja 1942. u vili u berlinskom predgrađu na jezeru Wannsee. Tema filma je organizacija sustavnog i masovnog ubijanja Židova u Europi. Iz filma se može puno naučiti o holokaustu i odnosu Nijemaca prema Židovima. Film daje odličan povijesni pregled, a ujedno je i dobar „učitelj“ o toleranciji i prihvaćanju svih narodnosti. Ovom su seminaru i gledanju filma nazočili i naši učenici 4. razreda s profesoricom Suzanom Pešorda.

…Zbilja je čudo što nisam odustala od svih svojih ideala  jer se čine tako apsurdnima i nemogućima za ostvariti. Ipak, ne odustajem od njih jer, unatoč svemu, i dalje vjerujem da su ljudi dobri. Na duge staze, najoštrije oružje od svih jest dobra i nježna duša.   (Anne Frank)

Naša izložba se može pogledati i u digitalnoj publikaciji na poveznici:

Pripremili profesori povijesti i knjižničarka Ruža Jozić

objavio: Ruža Jozić   datum: 26. 1. 2023.